USD32,70
EURO34,98
GBP41,47
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
Petrol82,53
GR. ALTIN2.449,21
BTC66.831,61
ETH3.479,88

Enerya Enerji (ENERY) hisse yorumları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından 9 Ağustos 2023 tarihinde Enerya Enerji A.Ş. (ENERY) halka arzına onay verildi. Halka arz fiyatı 88,76 TL olan hisse, 23 Ağustos 2023 tarihinden Borsa İstanbul’da işlemlere başladı.

İşlemlere başladıktan sonra 10 gün tavan serisiyle yatırımcıların dikkatlerini üzerine toplayan hissede 7 Eylül tarihinde en yüksek 231,20 görüldükten sonra düşüş süreci başladı ve 14 Eylül günü 154,30 TL’den kapanış gerçekleşti. 15 Eylül gününde tekrar yükselişe geçen hisse, 169,70 tavan fiyattan kapanış gerçekleşti. Tavanda bekleyen lot sayısı 354.000 oldu.

Enerya Enerji (ENERY) hisse yorumları HABERLER, Şirket Haberleri Rota Borsa

Enerya Enerji (ENERY) hisse yorum

Enerya Enerji A.Ş. (ENERY) hissesinde yükselişin sonlandığı ve en yüksek seviye olan 231,20 TL’nin görüldüğü 7 Eylül tarihinde 8,96 milyar TL gibi çok yüksek bir işlem hacmi gerçekleşti.

Enerya Enerji (ENERY) hisse grafik

Hissenin halka arz edildikten sonraki fiyat seyrini ve işlem hacmini grafikten görebilirsiniz.

15 Eylül günü kapanışı itibariyle;

Enerya Enerji (ENERY) hisse yorumları HABERLER, Şirket Haberleri Rota Borsa

Hissede 17. işlem günü kapanışı itibariyle önemli ortalamalar da şu şekilde oluştu;

Enerya Enerji (ENERY) hisse yorumları HABERLER, Şirket Haberleri Rota Borsa
  • 5 günlük ortalaması 170,61
  • 10 günlük ortalaması 171,86 seviyesinde bulunmaktadır.

15 Eylül Cuma kapanışı itibariyle hisse derinliği;

Enerya Enerji (ENERY) hisse yorumları HABERLER, Şirket Haberleri Rota Borsa

15 Eylül Cuma kapanışı itibariyle hisse aracı kurum dağılımı;

Enerya Enerji (ENERY) hisse yorumları HABERLER, Şirket Haberleri Rota Borsa

Kaynak: Matriks

15 Eylül itibariyle hissenin fiyat kazanç oranı 282,27, piyasa değerinin defter değerine oranı 2,68 olurken piyasa değeri 24,60 milyar TL olarak geride kaldı. Şirketin halka açıklık oranı %%26,88’dir.

Çarpan AdıÇarpan Değeri
FK282,27
PD/DD2,68
Piyasa Değeri24,60 milyar TL
Öz sermaye9,190 milyar TL
Sermaye145.000.000 TL
Halka Açıklık Oranı%26,88

7 Eylül tarihine şirket temettü politikasını açıkladı. Şirketlerin temettü gibi önemli bir konuda şeffaf bir politika izlemesi yatırımcılar tarafından ilgi gördüğünden, şirketin halka arz edildikten kısa süre sonra temettü politikasını açıklaması olumlu karşılandı. İlgili haberi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Enerya Enerji hisseleri için Borsa İstanbul 4 Eylül tarihinde bir tedbir kararı aldı. İlgili haberi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Şirket hisseleri tedbir kararının alındığı günden sonraki işlem gününde de tavan kapanış gerçekleştirdi. Bu açıdan bakıldığında karar hisse üzerinde henüz olumsuz bir etki göstermedi.

Şirket 4 Eylül tarihinde halka arz gelirinin kullanımına ilişkin açıklama yaptı. ilgili haberi aşağıdaki link üzerinden okuyabilirsiniz.

Enerya Enerji halka arz gelirinin bugüne kadar küçük bir kısmını kullandı. Bu harcamayı da Adabank’ın satın alınması için kullandı.

Şirket yine 4 Eylül tarihinde tahmin edilen ve gerçekleşen bilanço rakamlarını paylaştı.

Buna göre toplam satışlar ilk 6 ayda tahminlerin üzerinde gerçekleşirken, FAVÖK ve kâr rakamı tahminlerin altında kaldı. Yatırım harcamaları da yine tahminlerin üzerinde gerçekleşti.

Enerya Enerji hisse alınır mı?

Enerya Enerji halka arz sonrası en yüksek gördüğü seviye olan 231,20’ye göre %160,47 yükseliş yaşadı. Bu oran son dönemde halka arz olan enerji şirketlerinin altında kalmış gibi görünse de, esasen borsa için oldukça yüksek bir oran sayılabilir. 14 Eylül günü 154,30 kapanışına göre %73,8 yükseliş gerçekleştiren hissenin yükselişine devam edip etmeyeceği, yatırımcı ilgisi ve şirketin haber akışına göre şekillenecektir. Bu durumda yatırımcılar hisseyi alma kararı verirken mutlaka bu faktörleri dikkate almalıdır. Olası kazanç ihtimalinin yanında, olası kayıp ihtimalinin de göz önünde bulundurularak risk yönetimi yapılması faydalı olacaktır.

Enerya Enerji hisse analiz

Şirket borsada işlem görmeye başlayalı henüz 17 gün olduğundan şirket grafiği üzerinde bir teknik analiz yapmak mümkün değildir. Zaman içinde grafik oturduğunda teknik analiz çalışmaları yapılacaktır.

Mia Teknoloji hisse yorumları için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz

Hektaş hisse yorumları için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz

Enerya Enerji hisse yorumları için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz

Sasa Polyester hisse yorumları için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz

Ebebek hisse yorumları için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz

Kale Seramik hisse yorumları için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz

Tatlıpınar Enerji hisse yorumları için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz

İzdemir Enerji hisse yorumları için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi twitter hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa instagram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa facebook hesabını takip etmek için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Popüler Haberler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir