USD28,88
EURO31,46
GBP36,76
EURO/USD1,09
BIST8.026,27
Petrol81,28
GR. ALTIN1.920,50
BTC38.782,11
ETH2.093,02

Tatlıpınar Enerji (TATEN) hisse yorumları

featured

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından 3 Ağustos 2023 tarihinde Tatlıpınar Enerji Üretim A.Ş. (TATEN) halka arzına onay verildi. Halka arz fiyatı 22,50 TL olan hisse, 17 Ağustos 2023 tarihinden Borsa İstanbul’da işlemlere başladı.

İşlemlere başladıktan sonra 14 gün tavan serisiyle yatırımcıların dikkatlerini üzerine toplayan hissede 6 Eylül tarihinde en yüksek 85,00 görüldükten sonra düşüş süreci başladı ve 14 Eylül günü 53,00 TL taban fiyattan kapanış gerçekleşti. Tabanda bekleyen lot sayısı ise 2 milyon lot oldu.

Tatlıpınar Enerji (TATEN) hisse yorumları HABERLER, Şirket Haberleri Rota Borsa

Tatlıpınar Enerji (TATEN) hisse yorum

Tatlıpınar Enerji Üretim A.Ş. (TATEN) hissesinde yükselişin sonlandığı ve en yüksek seviye olan 85,00 TL’nin görüldüğü 6 Eylül tarihinde 2,24 milyar TL gibi çok yüksek bir işlem hacmi gerçekleşti.

Tatlıpınar Enerji (TATEN) hisse grafik

Hissenin halka arz edildikten sonraki fiyat seyrini ve işlem hacmini grafikten görebilirsiniz.

Tatlıpınar Enerji (TATEN) hisse yorumları HABERLER, Şirket Haberleri Rota Borsa

Hissede 20 işlem günü geride kalırken önemli ortalamalar da şu şekilde oluştu;

Tatlıpınar Enerji (TATEN) hisse yorumları HABERLER, Şirket Haberleri Rota Borsa
  • 5 günlük ortalaması 62,58
  • 10 günlük ortalaması 63,52
  • 20 günlük ortalaması 56,67 seviyesinde bulunmaktadır.

Hissenin fiyat kazanç oranı 79,76, piyasa değerinin defter değerine oranı 9,77 olurken piyasa değeri 14,86 milyar TL olarak geride kaldı. Şirketin halka açıklık oranı %25,01’dir.

Çarpan AdıÇarpan Değeri
FK79,76
PD/DD9,77
Piyasa Değeri14,86 milyar TL
Öz sermaye1,521 milyar TL
Sermaye280.500.000 TL
Halka Açıklık Oranı%25,01

Tatlıpınar Enerji 8 Eylül tarihinde 2023 yılı 2. çeyrek bilançosunu açıkladı. Bilanço detaylarını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Tatlıpınar Enerji hisseleri için Borsa İstanbul 31 Ağustos tarihinde bir tedbir kararı aldı. İlgili haberi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Şirket 31 Ağustos tarihinde hisse devrine ilişkin açıklama yaptı. İlgili haberi aşağıdaki link üzerinden okuyabilirsiniz.

Şirket yine 29 Ağustos tarihinde Bayrische Landesbank (Bayern LB) ile kredi sözleşmesi imzaladı.

Buna göre şirketin mevcut üretim sahasında gerçekleştireceği 33,6 MW RES kapasite artışı yatırımının finansmanı için Bayerische Landesbank (Bayern LB) ile  10 yıl vadeli maksimum 20.842.825 Avro tutarında  kredi sözleşmesi imzalandığı belirtildi.

1 Eylül tarihinde şirket yönetiminde istifa ve atamaya ilişkin açıklama yapıldı.

Tatlıpınar Enerji hisseleri için Borsa İstanbul 6 Eylül tarihinde brüt takas tedbir kararı aldı. İlgili haberi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Brüt takas tedbir kararı ile, 06/10/2023 tarihine kadar alınan şirket hisselerin aynı gün içinde satılması engellendi. Böylece gün içerisinde alım satım yapılarak hissede volalitenin (oynaklık) önüne geçilmesi sağlanmaktadır. Brüt takas kararı sonrası ilk işlem gününde hissede satış baskıs

Tatlıpınar Enerji hisse alınır mı?

Tatlıpınar Enerji halka arz sonrası en yüksek gördüğü 85,00 fiyatına göre %277,77 yükseliş yaşadı. 14 Eylül günü kapanış fiyatına göre ise %135,55 yükseliş gerçekleştirmiş oldu. Bu oran son dönemde halka arz olan enerji şirketlerinin altında kalmış gibi görünse de, esasen borsa için oldukça yüksek bir oran sayılabilir. Hissenin yükselişine devam edip etmeyeceği, yatırımcı ilgisi ve şirketin haber akışına göre şekillenecektir. Bu durumda yatırımcılar hisseyi alma kararı verirken mutlaka bu faktörleri dikkate almalıdır. Olası kazanç ihtimalinin yanında, olası kayıp ihtimalinin de göz önünde bulundurularak risk yönetimi yapılması faydalı olacaktır.

Tatlıpınar Enerji hisse analiz

Şirket borsada işlem görmeye başlayalı henüz 20 gün olduğundan şirket grafiği üzerinde bir teknik analiz yapmak mümkün değildir. Zaman içinde grafik oturduğunda teknik analiz çalışmaları yapılacaktır.

Ebebek hisse yorumları için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz

Kale Seramik hisse yorumları için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz

İzdemir Enerji hisse yorumları için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz

Enerya Enerji hisse yorumları için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi twitter hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa instagram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa facebook hesabını takip etmek için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir