USD28,90
EURO31,46
GBP36,78
EURO/USD1,09
BIST8.026,27
Petrol79,56
GR. ALTIN1.924,33
BTC38.767,14
ETH2.099,59

Enerya Enerji (ENERY) hisse yorumu

featured

Enerya Enerji A.Ş. (ENERY) halka arzına Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) 9 Ağustos 2023 tarihinde onay verdi. 23 Ağustos 2023 tarihinden itibaren işlemlere başlayan şirketin halka arz fiyatı 88,76 TL oldu. Ahlatcı Doğalgaz iştiraki olan Enerya Enerji şirketi, halka arz edildiği günden itibaren arka arkaya tavan kapanışlar yaparak 6 Eylül 2023 gününü 229,40 TL fiyattan kapattı.

7 Eylül günü ilk işlem anında 231,20 fiyatını test eden hissede panik satış emirleri ile birlikte taban fiyat olan 206,50 seviyesinden kapanış gerçekleşti. Haftanın son işlem günü olan 8 Eylül tarihinde güne taban fiyat olan 185,90 ile başlayan hisse, öğleden sonra gelen güçlü alımlarla günü %0,68 düşüşle 205,10 fiyatından kapattı.

11 Eylül gününe, diğer halka arz hisselerinde görülen satışların da etkisiyle düşüşle başlayan hissede öğleden sonra gelen satışlarla taban fiyat olan 184,60 seviyesinde kapanış gerçekleşti. Tabanda bekleyen lot sayısı ise 176.000 lot oldu.

12 Eylül gününe sert satışla başlayan hissede gün içerisinde 167,60’a kadar düşüş gerçekleşti. Ardından tekrar toparlama eğiliminde hareket yaşanan hisse günü %8,34 düşüşle 169,20 seviyesinden kapattı. Toplam işlem hacmi ise 2,8 milyar TL oldu.

13 Eylül tarihinde yatay başlayan hissede Bist100 endeksinin de etkisiyle günü %2,42 düşüşle 165,10 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi ise 1,54 milyar TL oldu.

Enerya Enerji (ENERY) hisse yorumu HABERLER, Şirket Haberleri Rota Borsa

Enerya Enerji (ENERY) hisse yorum

Enerya Enerji hisseleri, son dönemde halka arz edilen enerji hisselerine olan ilginin de etkisiyle 8. işlem gününde tavan bozdu. Tavan bozduğu aynı gün yine tavan kapanış yaptı ve sonraki iki günü de yine tavan fiyattan kapattı. Hissenin geleceği için henüz bir yorum yapmak için erken olsa da, enerji sektöründeki diğer şirketlerin performansı yatırımcıların iştahını kabartmaya yetti. Halka arz sonrası sert yükselişler görülen hissede son birkaç günde oluşan satışlar sonrası fiyat 231.20 TL’den 165,10 TL’ye kadar gerilemiş durumda.

Hissenin halka arz edildikten sonraki fiyat seyrini ve işlem hacmini grafikten görebilirsiniz.

Enerya Enerji (ENERY) hisse yorumu HABERLER, Şirket Haberleri Rota Borsa

7 Eylül tarihine şirket temettü politikasını açıkladı. Şirketlerin temettü gibi önemli bir konuda şeffaf bir politika izlemesi yatırımcılar tarafından ilgi gördüğünden, şirketin halka arz edildikten kısa süre sonra temettü politikasını açıklaması olumlu karşılandı. İlgili haberi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Enerya Enerji hisseleri için Borsa İstanbul 4 Eylül tarihinde bir tedbir kararı aldı. İlgili haberi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Şirket hisseleri tedbir kararının alındığı günden sonraki işlem gününde de tavan kapanış gerçekleştirdi. Bu açıdan bakıldığında karar hisse üzerinde henüz olumsuz bir etki göstermedi.

Şirket 4 Eylül tarihinde halka arz gelirinin kullanımına ilişkin açıklama yaptı. ilgili haberi aşağıdaki link üzerinden okuyabilirsiniz.

Enerya Enerji halka arz gelirinin bugüne kadar küçük bir kısmını kullandı. Bu harcamayı da Adabank’ın satın alınması için kullandı.

Şirket yine 4 Eylül tarihinde tahmin edilen ve gerçekleşen bilanço rakamlarını paylaştı.

Buna göre toplam satışlar ilk 6 ayda tahminlerin üzerinde gerçekleşirken, FAVÖK ve kâr rakamı tahminlerin altında kaldı. Yatırım harcamaları da yine tahminlerin üzerinde gerçekleşti.

Enerya enerji hisse alınır mı?

Enerya Enerji halka arz sonrası en yüksek gördüğü seviye olan 231,20’ye göre %160,47 yükseliş yaşadı. Bu oran son dönemde halka arz olan enerji şirketlerinin altında kalmış gibi görünse de, esasen borsa için oldukça yüksek bir oran sayılabilir. 13 Eylül günü 165,10 kapanışına göre %86,00 yükseliş gerçekleştiren hissenin yükselişine devam edip etmeyeceği, yatırımcı ilgisi ve şirketin haber akışına göre şekillenecektir. Bu durumda yatırımcılar hisseyi alma kararı verirken mutlaka bu faktörleri dikkate almalıdır. Olası kazanç ihtimalinin yanında, olası kayıp ihtimalinin de göz önünde bulundurularak risk yönetimi yapılması faydalı olacaktır.

Küçük yatırımcılar halka arzlarda tavan bozulurken 2 farklı yöntem izlerler. Bir kısmı tavan bozulduğunda bunu satış fırsatı olarak algılayıp hisselerini satar, bir kısmı ise alım fırsatı olarak görerek ekleme yaparlar. Bu 2 davranıştan hangisinin doğru olduğunun bir matematiği yoktur. İlk yolu tercih edenler risk almayı sevmeyen ve kazandığı ile yetinen yatırımcılar olarak adlandırılabilir. İkinci yolu seçenler ise çok daha fazla kazanç için risk alan gruptur. Burada önemli olan, yatırımcıların risk algısı ve risk toleransları olacaktır.

Enerya Enerji hisse analiz

Şirket borsada işlem görmeye başlayalı henüz 15 gün olduğundan dolayı şirket grafiği üzerinde bir teknik analiz yapmak mümkün değildir. Zaman içinde yüksek hacimler ve yüksek bar boyları geride kalarak grafik oturduğunda teknik analiz çalışmaları yapılacaktır.

Güncel Enerya Enerji yazımız için aşağıdaki linke tıklayınız

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi twitter hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa instagram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa facebook hesabını takip etmek için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir