USD28,90
EURO31,46
GBP36,78
EURO/USD1,09
BIST8.026,27
Petrol79,56
GR. ALTIN1.924,33
BTC38.790,15
ETH2.104,98

Pazartesi borsa ne olur? Borsa haftaya nasıl başlar?

featured

Seçim sonrası Mayıs ayından bu yana son derece güçlü yükselişler yaşanan Borsa İstanbul’da geride bıraktığımız haftada %4.36 değer kaybı yaşandı. Yatırımcılar önümüzdeki hafta ve Pazartesi günü borsada ne olacağını merak ediyor. Peki pazartesi borsa ne olur? 18 Eylül haftasında borsa ne olacak?

Pazartesi borsa ne olur? Borsa haftaya nasıl başlar? HABERLER, Piyasa Haberleri Rota Borsa

Pazartesi borsa ne olur?

Borsa İstanbul’da Cuma günü derinleşen satışların sonrasında önümüzdeki hafta yaşanacaklar merak konusu olmaya başladı. Cuma günü gündeme gelen yeni virüs varyantı konusunun geleceği boyut, bu açıdan önem taşıyan faktörlerden biri. Bir çok uzman yeni virüs varyantının yeni kapanmalar getirmeyeceği ve önceki varyantlar gibi geçici olacağını düşünse de, temkini elden bırakmayan yorumcular da mevcut.

Borsa yorumları

Borsa İstanbul’daki gerilemeye sebep olarak gösterilen bir diğer konu ise mevduat faizlerinin yükselmesi. Bir çok yorumcu, borsanın en büyük rakibinin mevduat faizleri olduğu görüşünü taşıyor. Mevduat faizlerinin çok yüksek olması, yatırımcıların borsadaki risk iştahını düşürüp daha garanti olan seçeneklere kaymalarına sebebiyet verebiliyor.

Borsa haftaya nasıl başlar?

Borsa İstanbul’da Pazartesi gününü önemli derecede etkileyecek bir haber akışı henüz yaşanmadı. Cuma yaşanan sert düşüş sonrası Pazartesi günü yatay negatif bir açılış beklenebilir ancak seansın nasıl devam edeceğini bugünden kestirmek mümkün değildir. Önümüzdeki hafta ise haber akışı açısından son derece kritik bir hafta olacak.

Önümüzdeki dönemde borsayı ilgilendirebilecek önemli gelişmelerin başında, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, 19 Eylül’de Goldman Sachs genel merkezine giderek yatırımcılara yapacağı sunum geliyor. ABD’de yapılacak toplantının ardından Türkiye’nin ilerleyen dönemde yabancı yatırımcılar tarafından ilgi odağı olması bekleniyor.

Eylül ayı TCMB faiz kararı toplantısı 21 Eylül 2023 Perşembe günü yapılacak. Faiz kararı saat 14:00’te duyurulacak. Yine yatırımcılar tarafından merakla beklenen toplantının ardından verilecek mesajlar da borsanın gelecek seyri açısından önem arz ediyor.

Borsa İstanbul özelinde Pazartesi ne olacağından çok, orta vadede neler olacağı çok daha önemli durumda. Yeni ekonomi planı ve Orta Vadeli plan sonrası özellikle yabancı yatırımcıların alacağı tavır borsa açısından önemli olacak.

Bank of America’nın geçtiğimiz hafta sattığı hisseler için aşağıdaki habere tıklayınız!

Bank of America’nın geçtiğimiz hafta en çok aldığı hisseler için aşağıdaki habere tıklayınız!

Pazartesi günü temettü verecek hisseler için aşağıdaki habere tıklayınız!

Borsa İstanbul’dan tam 24 hisse için tedbir kararı haberi için aşağıdaki içeriğe tıklayınız!

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi twitter hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa instagram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa facebook hesabını takip etmek için tıklayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir