USD28,99
EURO31,17
GBP36,40
EURO/USD1,07
BIST7.728,44
Petrol75,75
GR. ALTIN1.848,72
BTC41.445,60
ETH2.195,29

İzdemir Enerji (IZENR) hisse yorumu

featured

İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (IZENR) halka arzına Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) 9 Ağustos 2023 tarihinde onay verdi. 16 Ağustos 2023 tarihinden itibaren işlemlere başlayan şirketin halka arz fiyatı 19,00 TL oldu. İzdemir Enerji şirketi, halka arz edildiği günden itibaren arka arkaya tavan kapanışlar yaparak 5 Eylül 2023 gününü 71,80 TL fiyattan kapattı.

6 Eylül günü ilk işlem anında 78,95 fiyatını test eden hissede panik satış emirleri ile birlikte taban fiyat olan 65,55 seviyesinden kapanış gerçekleşti. Geçtiğimiz haftanın son işlem günü olan 8 Eylül tarihinde güne taban fiyat olan 53,10 ile başlayan hisse, öğleden sonra gelen güçlü alımlarla günü %9,32 yükselişle 64,50 fiyatından kapattı.

11 Eylül günü en yüksek 64,00 görülen hisse, öğleden sonra gelen satış baskısıyla günü taban fiyat olan 58,05 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 913 milyon TL olurken tabanda bekleyen lot sayısı ise 15.000 oldu.

12 Eylül günü satış baskısı altında başlayan hisse, günü %4,05 düşüşle 55,70 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi ise 513 milyon TL oldu.

13 Eylül günü de satış baskısı altında başlayan hisse, günü %6,01 düşüşle 52,35 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi ise 499 milyon TL oldu.

İzdemir Enerji (IZENR) hisse yorumu HABERLER, Şirket Haberleri Rota Borsa

İzdemir Enerji (IZENR) hisse yorum

İzdemir Enerji hisseleri, faaliyet gösterdiği sektörün son zamanlarda ilgi gören bir sektör olması sebebiyle yatırımcılardan büyük rağbet gördü. Hissenin geleceği için henüz bir yorum yapmak için erken olsa da, enerji sektöründeki diğer şirketlerin performansı yatırımcıların iştahını kabartmaya yetti.

Hissenin halka arz edildikten sonraki fiyat seyrini ve işlem hacmini grafikten görebilirsiniz.

İzdemir Enerji (IZENR) hisse yorumu HABERLER, Şirket Haberleri Rota Borsa

İzdemir Enerji hisseleri için Borsa İstanbul 29 Ağustos tarihinde bir tedbir kararı aldı. İlgili haberi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Şirket hisseleri tedbir kararının alındığı günden sonraki işlem günlerinde de tavan kapanış gerçekleştirdi. Bu açıdan bakıldığında karar ilk birkaç gün hisse üzerinde henüz olumsuz bir etki göstermedi.

Şirket 29 Ağustos tarihinde birleşme açıklaması yaptı. ilgili haberi aşağıdaki link üzerinden okuyabilirsiniz.

Şirket yine 29 Ağustos tarihinde temettü politikasını açıkladı.

İzdemir Enerji hisseleri için Borsa İstanbul 6 Eylül tarihinde brüt takas tedbir kararı aldı. İlgili haberi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Brüt takas tedbir kararı ile, 06/10/2023 tarihine kadar alınan şirket hisselerin aynı gün içinde satılması engellendi. Böylece gün içerisinde alım satım yapılarak hissede volalitenin (oynaklık) önüne geçilmesi sağlanmaktadır. Brüt takas sonrası hisse senedi fiyatı açılış sonrası taban fiyattan işlem görmeye başladı.

İzdemir enerji hisse alınır mı?

İzdemir Enerji en yüksek gördüğü seviye olan 78,95’e göre %315,52 yükseliş yaşadı. Bu oran, bazı enerji şirketlerinin altında kalmış olsa da esasen borsa için oldukça yüksek bir oran sayılabilir. 12 Eylül günü 55,70 kapanışına göre %193 yükseliş gerçekleştiren hissenin yükselişine devam edip etmeyeceği, yatırımcı ilgisi ve şirketin haber akışına göre şekillenecektir. Bu durumda yatırımcılar hisseyi alma kararı verirken mutlaka bu faktörleri dikkate almalıdır. Olası kazanç ihtimalinin yanında, olası kayıp ihtimalinin de göz önünde bulundurularak risk yönetimi yapılması faydalı olacaktır.

Küçük yatırımcılar halka arzlarda tavan bozulurken 2 farklı yöntem izlerler. Bir kısmı tavan bozulduğunda bunu satış fırsatı olarak algılayıp hisselerini satar, bir kısmı ise alım fırsatı olarak görerek ekleme yaparlar. Bu 2 davranıştan hangisinin doğru olduğunun bir matematiği yoktur. İlk yolu tercih edenler risk almayı sevmeyen ve kazandığı ile yetinen yatırımcılar olarak adlandırılabilir. İkinci yolu seçenler ise çok daha fazla kazanç için risk alan gruptur. Burada önemli olan, yatırımcıların risk algısı ve risk toleransları olacaktır.

İzdemir Enerji hisse analiz

Şirket borsada işlem görmeye başlayalı henüz 20 gün olduğundan şirket grafiği üzerinde bir teknik analiz yapmak mümkün değildir. Zaman içinde grafik oturduğunda teknik analiz çalışmaları yapılacaktır.

Güncel İzdemir Enerji yazımız için aşağıdaki linke tıklayınız

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi twitter hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa instagram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa facebook hesabını takip etmek için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir