USD32,35
EURO34,45
GBP40,34
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
Petrol90,99
GR. ALTIN2.486,29
BTC68.883,52
ETH3.422,56

İzdemir Enerji (IZENR) hisse yorumları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (IZENR) geçtiğimiz haftalarda SPK onayı alarak yatırımcılardan talep topladı ve 16 Ağustos 2023 tarihinden bu yana borsada işlem görüyor. 19,00 TL fiyat ile halka arz olan enerji şirketi arka arkaya 14 tavan kapanış yaparak 5 Eylül 2023 gününü 71,80 TL fiyattan kapattı. 6 Eylül günü yine tavan fiyattan işlem gören hissede bir anda sert satışlar yaşandı ve iki kez devre kesici devreye girdi. Gün içerisinde satış baskısı devam eden hissede 6 Eylül işlem günü %8,70 düşüşle 65,55 seviyesinden kapattı. 7 Eylül günü ise açılış ile birlikte sert satışlara maruz kalan hisse güne taban fiyat ile devam ediyor. 8 Eylül günü taban açılış yapan ancak sonrasında taban çözerek işleme devam eden hisse gün içinde dalgalı bir fiyat seyri yaşıyor.

İzdemir Enerji (IZENR) hisse yorumları HABERLER, Şirket Haberleri Rota Borsa

İzdemir Enerji (IZENR) hisse yorum

İzdemir Enerji hisseleri, faaliyet gösterdiği sektörün son zamanlarda ilgi gören bir sektör olması sebebiyle yatırımcılardan büyük rağbet gördü. Hissenin geleceği için henüz bir yorum yapmak için erken olsa da, enerji sektöründeki diğer şirketlerin performansı yatırımcıların iştahını kabartmaya yetti.

İzdemir Enerji hisseleri için Borsa İstanbul 29 Ağustos tarihinde bir tedbir kararı aldı. İlgili haberi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Şirket hisseleri tedbir kararının alındığı günden sonraki işlem günlerinde de tavan kapanış gerçekleştirdi. Bu açıdan bakıldığında karar ilk birkaç gün hisse üzerinde henüz olumsuz bir etki göstermedi.

Şirket 29 Ağustos tarihinde birleşme açıklaması yaptı. ilgili haberi aşağıdaki link üzerinden okuyabilirsiniz.

Şirket yine 29 Ağustos tarihinde temettü politikasını açıkladı.

İzdemir Enerji hisseleri için Borsa İstanbul 6 Eylül tarihinde brüt takas tedbir kararı aldı. İlgili haberi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Brüt takas tedbir kararı ile, 06/10/2023 tarihine kadar alınan şirket hisselerin aynı gün içinde satılması engellendi. Böylece gün içerisinde alım satım yapılarak hissede volalitenin (oynaklık) önüne geçilmesi sağlanmaktadır. Brüt takas sonrası hisse senedi fiyatı açılış sonrası taban fiyattan işlem görmeye başladı.

İzdemir enerji hisse alınır mı?

İzdemir Enerji halka arz sonrası %277 yükseliş yaşadı. Bu oran, bazı enerji şirketlerinin altında kalmış olsa da esasen borsa için oldukça yüksek bir oran sayılabilir. Hissenin yükselişine devam edip etmeyeceği, yatırımcı ilgisi ve şirketin haber akışına göre şekillenecektir. Bu durumda yatırımcılar hisseyi alma kararı verirken mutlaka bu faktörleri dikkate almalıdır. Olası kazanç ihtimalinin yanında, olası kayıp ihtimalinin de göz önünde bulundurularak risk yönetimi yapılması faydalı olacaktır.

Küçük yatırımcılar halka arzlarda tavan bozulurken 2 farklı yöntem izlerler. Bir kısmı tavan bozulduğunda bunu satış fırsatı olarak algılayıp hisselerini satar, bir kısmı ise alım fırsatı olarak görerek ekleme yaparlar. Bu 2 davranıştan hangisinin doğru olduğunun bir matematiği yoktur. İlk yolu tercih edenler risk almayı sevmeyen ve kazandığı ile yetinen yatırımcılar olarak adlandırılabilir. İkinci yolu seçenler ise çok daha fazla kazanç için risk alan gruptur. Burada önemli olan, yatırımcıların risk algısı ve risk toleransları olacaktır.

İzdemir Enerji hisse analiz

Şirket borsada işlem görmeye başlayalı henüz 14 gün olduğundan ve her gün tavan kapanışlar yaptığından, şirket grafiği üzerinde bir teknik analiz yapmak mümkün değildir. Zaman içinde grafik oturduğunda teknik analiz çalışmaları yapılacaktır.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi twitter hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa instagram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa facebook hesabını takip etmek için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir