USD27,40
EURO29,03
GBP33,57
EURO/USD1,06
BIST8.218,74
Petrol93,03
GR. ALTIN1.643,43
BTC26.919,71
ETH1.648,32

Tatlıpınar Enerji (TATEN) hisse yorumları

featured

Tatlıpınar Enerji Üretim A.Ş. (TATEN) geçtiğimiz haftalarda SPK onayı alarak yatırımcılardan talep topladı ve 17 Ağustos 2023 tarihinden bu yana borsada işlem görüyor. 22,50 TL fiyat ile halka arz olan enerji şirketi arka arkaya 13 tavan kapanış yaparak 5 Eylül 2023 gününü 77,30 TL fiyattan kapattı. 6 Eylül günü yine tavan fiyattan işlem gören hisse bir anda satışların derinleşmesi ile devre kesiciye gitti. Ancak sonrasında yine tavan olarak günü kapattı. 7 Eylül günü ise açılış ile birlikte sert satışlara maruz kalarak taban fiyattan işlem görmeye başladı. 8 Eylül gününe de panik satış emirleri ile taban fiyattan başlayan hisse daha sonra taban çözerek dalgalı bir seyir izlemeye başladı.

Tatlıpınar Enerji (TATEN) hisse yorumları HABERLER, Şirket Haberleri Rota Borsa

Tatlıpınar Enerji (TATEN) hisse yorum

Tatlıpınar Enerji hisseleri, faaliyet gösterdiği sektörün son zamanlarda ilgi gören bir sektör olması sebebiyle yatırımcılardan büyük rağbet gördü. Hissenin geleceği için henüz bir yorum yapmak için erken olsa da, enerji sektöründeki diğer şirketlerin performansı yatırımcıların iştahını kabartmaya yetti.

Tatlıpınar Enerji hisseleri için Borsa İstanbul 31 Ağustos tarihinde bir tedbir kararı aldı. İlgili haberi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Şirket hisseleri tedbir kararının alındığı günden sonraki işlem gününde de tavan kapanış gerçekleştirdi. Bu açıdan bakıldığında karar ilk günlerde hisse üzerinde henüz olumsuz bir etki göstermedi.

Şirket 31 Ağustos tarihinde hisse devrine ilişkin açıklama yaptı. İlgili haberi aşağıdaki link üzerinden okuyabilirsiniz.

Şirket yine 29 Ağustos tarihinde Bayrische Landesbank (Bayern LB) ile kredi sözleşmesi imzaladı.

Buna göre şirketin mevcut üretim sahasında gerçekleştireceği 33,6 MW RES kapasite artışı yatırımının finansmanı için Bayerische Landesbank (Bayern LB) ile  10 yıl vadeli maksimum 20.842.825 Avro tutarında  kredi sözleşmesi imzalandığı belirtildi.

1 Eylül tarihinde şirket yönetiminde istifa ve atamaya ilişkin açıklama yapıldı.

Tatlıpınar Enerji hisseleri için Borsa İstanbul 6 Eylül tarihinde brüt takas tedbir kararı aldı. İlgili haberi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Brüt takas tedbir kararı ile, 06/10/2023 tarihine kadar alınan şirket hisselerin aynı gün içinde satılması engellendi. Böylece gün içerisinde alım satım yapılarak hissede volalitenin (oynaklık) önüne geçilmesi sağlanmaktadır. Brüt takas kararı sonrası ilk işlem gününde hissede satış baskısı oluştu ve taban fiyattan işlem görmeye başladı.

Tatlıpınar enerji hisse alınır mı?

Tatlıpınar Enerji halka arz sonrası %277 yükseliş yaşadı. Bu oran son dönemde halka arz olan enerji şirketlerinin altında kalmış gibi görünse de, esasen borsa için oldukça yüksek bir oran sayılabilir. Hissenin yükselişine devam edip etmeyeceği, yatırımcı ilgisi ve şirketin haber akışına göre şekillenecektir. Bu durumda yatırımcılar hisseyi alma kararı verirken mutlaka bu faktörleri dikkate almalıdır. Olası kazanç ihtimalinin yanında, olası kayıp ihtimalinin de göz önünde bulundurularak risk yönetimi yapılması faydalı olacaktır.

Küçük yatırımcılar halka arzlarda tavan bozulurken 2 farklı yöntem izlerler. Bir kısmı tavan bozulduğunda bunu satış fırsatı olarak algılayıp hisselerini satar, bir kısmı ise alım fırsatı olarak görerek ekleme yaparlar. Bu 2 davranıştan hangisinin doğru olduğunun bir matematiği yoktur. İlk yolu tercih edenler risk almayı sevmeyen ve kazandığı ile yetinen yatırımcılar olarak adlandırılabilir. İkinci yolu seçenler ise çok daha fazla kazanç için risk alan gruptur. Burada önemli olan, yatırımcıların risk algısı ve risk toleransları olacaktır.

Tatlıpınar Enerji hisse analiz

Şirket borsada işlem görmeye başlayalı henüz 13 gün olduğundan ve her gün tavan kapanışlar yaptığından, şirket grafiği üzerinde bir teknik analiz yapmak mümkün değildir. Zaman içinde grafik oturduğunda teknik analiz çalışmaları yapılacaktır.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi twitter hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa instagram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa facebook hesabını takip etmek için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir