USD32,35
EURO34,46
GBP40,34
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
Petrol90,86
GR. ALTIN2.448,74
BTC67.797,25
ETH3.311,57

Enerya Enerji (ENERY) hisse yorum ve incelemesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enerya Enerji A.Ş. (ENERY) şirketinin halka arz başvurusuna 9 Ağustos 2023 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onay verildi. 23 Ağustos 2023 tarihinde Borsa İstanbul’da işlemlere başlayan hissenin halka arz fiyatı 88,76 TL olarak açıklandı.

Halka arz edildikten sonra 10 gün tavan fiyattan kapanış gerçekleşen hissede en yüksek 231,20 seviyesi test edildikten sonra kısa vadeli düşüş süreci yaşanarak 18-22 Eylül haftasını 155,80 kapattı. En yüksek seviyesine kadar %160,47, son kapanışına göre %75,52 yükseliş gerçekleştirmiş oldu.

Enerya Enerji (ENERY) hisse yorum ve incelemesi HABERLER, Gündemdekiler, Şirket Haberleri Rota Borsa

Enerya Enerji (ENERY) hisse yorum

Enerya Enerji A.Ş. (ENERY) hissesinde yükselişin sonlandığı ve en yüksek seviye olan 231,20 TL’nin görüldüğü 8 Eylül tarihinde 8,96 milyar TL gibi çok yüksek bir işlem hacmi gerçekleşti. Ardından işlem hacminde önemli bir gerileme yaşandı ve son dönemde ortalama 1 milyar TL günlük işlem hacmi gerçekleşiyor. Hissenin yükseliş süreci sonunda Borsa İstanbul’un açıkladığı açığa satış ve kredili işlem yasağı gibi tedbirler, işlem hacminin düşmesine ve özellikle al-sat yapmak isteyen oyuncuların hisseden uzaklaşmasına sebep oldu. Hissede 5,10 ve 20 günlük ortalamaların toplandığı bölge olan 150-160 arası bölge civarında fiyatlama süreci devam ediyor.

Hissenin yükseliş süreci sonunda Borsa İstanbul’un açıkladığı kredili işlem yasağının, işlem hacminin düşmesine ve özellikle al-sat yapmak isteyen oyuncuların hisseden uzaklaşmasına sebep olduğu söylenebilir.

Diğer yandan, halka arz olan şirketler özellikle işleme yeni başladığı dönemlerde diğer halka arz hisselerinin fiyat hareketlerinden etkilenebiliyor. Bir hissede başlayan satışlar, diğerlerine domino etkisi yaşatabiliyor. son dönemde halka arz edilen hisselerde bu tür fiyatlamalara çok fazla örnek gösterilebilir. Enerya Enerji hisseleri bu domino etkisinden en olumsuz etkilenen hisselerden biri oldu.

Enerya Enerji (ENERY) hisse grafik

Hissenin halka arz edildikten sonraki fiyat seyrini ve işlem hacmini grafikten görebilirsiniz.

22 Eylül günü kapanışı itibariyle;

Enerya Enerji (ENERY) hisse yorum ve incelemesi HABERLER, Gündemdekiler, Şirket Haberleri Rota Borsa

Hissede 22. işlem günü kapanışı itibariyle önemli ortalamalar da şu şekilde oluştu;

Enerya Enerji (ENERY) hisse yorum ve incelemesi HABERLER, Gündemdekiler, Şirket Haberleri Rota Borsa
  • 5 günlük ortalaması 156,25
  • 10 günlük ortalaması 160,49 seviyesinde bulunmaktadır.
  • 20 günlük ortalaması 156,95 seviyesinde bulunmaktadır.

22 Eylül Cuma kapanışı itibariyle hisse alım satım verileri;

Enerya Enerji (ENERY) hisse yorum ve incelemesi HABERLER, Gündemdekiler, Şirket Haberleri Rota Borsa

Kaynak: Matriks

20 Eylül itibariyle hissenin fiyat kazanç oranı 259,15, piyasa değerinin defter değerine oranı 2,46 olurken piyasa değeri 22,591 milyar TL olarak geride kaldı. Şirketin halka açıklık oranı %%26,88’dir.

Çarpan AdıÇarpan Değeri
FK259,15
PD/DD2,46
Piyasa Değeri22,591 milyar TL
Öz sermaye9,190 milyar TL
Sermaye145.000.000 TL
Halka Açıklık Oranı%26,88

7 Eylül tarihine şirket temettü politikasını açıkladı. Şirketlerin temettü gibi önemli bir konuda şeffaf bir politika izlemesi yatırımcılar tarafından ilgi gördüğünden, şirketin halka arz edildikten kısa süre sonra temettü politikasını açıklaması olumlu karşılandı. İlgili haberi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Enerya Enerji hisseleri için Borsa İstanbul 4 Eylül tarihinde bir tedbir kararı aldı. İlgili haberi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Şirket hisseleri tedbir kararının alındığı günden sonraki işlem gününde de tavan kapanış gerçekleştirdi. Bu açıdan bakıldığında karar hisse üzerinde henüz olumsuz bir etki göstermedi.

Şirket 4 Eylül tarihinde halka arz gelirinin kullanımına ilişkin açıklama yaptı. ilgili haberi aşağıdaki link üzerinden okuyabilirsiniz.

Enerya Enerji halka arz gelirinin bugüne kadar küçük bir kısmını kullandı. Bu harcamayı da Adabank’ın satın alınması için kullandı.

Şirket yine 4 Eylül tarihinde tahmin edilen ve gerçekleşen bilanço rakamlarını paylaştı.

Buna göre toplam satışlar ilk 6 ayda tahminlerin üzerinde gerçekleşirken, FAVÖK ve kâr rakamı tahminlerin altında kaldı. Yatırım harcamaları da yine tahminlerin üzerinde gerçekleşti.

Enerya Enerji hisse alınır mı?

Enerya Enerji halka arz sonrası en yüksek gördüğü seviye olan 231,20’ye göre %160,47 yükseliş yaşadı. Bu oran son dönemde halka arz olan enerji şirketlerinin altında kalmış gibi görünse de, esasen borsa için oldukça yüksek bir oran sayılabilir. 22 Eylül günü 155,80 kapanışına göre %75,52 yükseliş gerçekleştiren hissenin yükselişine devam edip etmeyeceği, yatırımcı ilgisi ve şirketin haber akışına göre şekillenecektir. Bu durumda yatırımcılar hisseyi alma kararı verirken mutlaka bu faktörleri dikkate almalıdır. Olası kazanç ihtimalinin yanında, olası kayıp ihtimalinin de göz önünde bulundurularak risk yönetimi yapılması faydalı olacaktır.

Enerya Enerji hisse analiz

Şirket borsada işlem görmeye başlayalı henüz 20 gün olduğundan şirket grafiği üzerinde bir teknik analiz yapmak mümkün değildir. Zaman içinde grafik oturduğunda teknik analiz çalışmaları yapılacaktır.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi twitter hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa instagram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa facebook hesabını takip etmek için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir