USD32,64
EURO34,96
GBP41,40
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
Petrol84,27
GR. ALTIN2.424,65
BTC65.258,06
ETH3.409,01

Yarın borsa ne olur? Borsa neden düşüyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2023 yılı Mayıs ayında genel seçimlerin geride kalmasıyla borsada belirsizlik ortamı geride kaldı ve Bist100 endeksinde Ocak-Mayıs arası ciddi kayıplarını geri almaya başlayan bir süreç yaşandı. 2023 yılının ilk yarısında Ocak ayında test edilen 5704 tepe noktasından Mayıs ayında görülen 4311 seviyesine kadar %24 düşüş gerçekleşti. Düşüşün ardından Eylül ayında test edilen 8400 bölgesine kadar 4 ay gibi kısa sürede en dipten %95 yükseliş gerçekleşti.

Borsa çöktü son dakika

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz hafta yaşanan sert satışlar 18 Eylül Pazartesi günü derinleşerek BIST 100 endeksinin %3.54 değer kaybetmesine yol açtı.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa neden düşüşte?

Son dönemde borsayı ilgilendiren önemli gelişmeler yaşandı. 8 Eylül tarihinde kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye’nin kredi notu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Fitch Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmesinde, Fitch, Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit etti, görünümünü “negatif”ten “durağan”a revize etti. Fitch 18 Mart 2023’teki değerlendirmesinde Türkiye’nin kredi notunu “B”, görünümünü ise “negatif” olarak teyit etmişti.

Yarın borsa ne olur? Borsa neden düşüyor? HABERLER, Gündemdekiler, Piyasa Haberleri Rota Borsa

Fitch açıklaması öncesi olumlu beklenti oluşmasıyla yükseliş yaşanan Bist100 endeksinin, 8 Eylül’de 8400 zirvesini test etmesinin ardından gerçekleşen olumlu beklenti ardından kar satışları gerçekleşti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye kredi notu ve ekonomisi hakkında açıklamalarını aşağıdaki haberimizden okuyabilirsiniz.

14 Eylül tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın zorunlu karşılıklar hakkında tebliğde değişiklik yapılmasına dair tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Kur Korumalı Mevduatların zorunlu karşılık oranı vadeye göre farklılaştırılırken, KKM’nin yoğunlaştığı 6 aya kadar vadelinin zorunlu karşılık oranı 10 puan artırılarak yüzde 25’e yükseltildi. Bu kararın ardından banka hisselerinde satış baskısı oluştu.

Borsa niye düşüyor?

Fitch’in Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmesi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın zorunlu karşılıklar hakkında tebliğde değişiklik yapmasıyla güç kaybeden borsaya bir olumsuz haber de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada COVİD-19 Eris varyantının referans laboratuvarında yapılan incelemede 9 kişide tespit edildiği açıklamasıyla geldi.

Borsa neden düşüyor? Borsa düşüş sebebi HABERLER, Gündemdekiler, Şirket Haberleri Rota Borsa

Sağlık bakanı Koca’nın açıklamalarının ardından 15 Eylül günü geçmiş dönemde pandemiden çok etkilenen havacılık sektörü hisselerinden Türk Hava Yolları A.O. (THYAO) günü %4,78, Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS) %5,74 ve Tav Havalimanları Holding A.Ş. (TAVHL) %6,87 düşüşle günü kapattı.

16 Eylül tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu görüşmelerine katılmak üzere ABD’ye hareketinden önce havalimanında soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Avrupa Birliği Türkiye’den kopmanın gayreti içerisinde. Biz de değerlendirmemizi yaparız ve bu değerlendirmelerden sonra Avrupa Birliği ile gerekirse yolları ayırabiliriz” dedi. Haftasonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaların ardından ilk işlem günü olan 18 Eylül Pazartesi günü Bist100 endeksi satış baskısı altında kalmaya devam ederek günü %3,54 düşüşle tamamladı.

Borsa ne zaman yükselir?

Önümüzdeki dönemde borsayı ilgilendirebilecek önemli gelişmelerin başında, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, 19 Eylül’de Goldman Sachs genel merkezine giderek yatırımcılara yapacağı sunum geliyor. ABD’de yapılacak toplantının ardından Türkiye’nin ilerleyen dönemde yabancı yatırımcılar tarafından ilgi odağı olması bekleniyor.

Yarın borsa ne olur?

19 Eylül Salı günü seans içinde ABD’den gelecek haber akışı önemli olacak. Geride kalan günlerdeki satışlar da göz önüne alındığında, 19 Eylül gününün oldukça hareketli bir seans olacağını söylemek yanlış olmaz. Borsada tepki yükselişleri yaşanması beklentiler arasında ancak Salı günü yine haber akışının önemli olacağı günlerden biri olacak.

Yarın borsa ne olur? Borsa neden düşüyor? HABERLER, Gündemdekiler, Piyasa Haberleri Rota Borsa

Bakan Şimşek’in sunumunun ardından geleceğe yönelik beklentilerin, yabancı yatırımcılar tarafından benimsenmesi halinde uzmanlar tarafından Türkiye piyasalarına doğrudan yatırımın gelebileceği konuşuluyor.

Eylül ayı TCMB faiz kararı toplantısı 21 Eylül 2023 Perşembe günü yapılacak. Faiz kararı saat 14:00’te duyurulacak. Yine yatırımcılar tarafından merakla beklenen toplantının ardından verilecek mesajlar da borsanın gelecek seyri açısından önem arz ediyor.

Borsa neden düşüyor? Borsa düşüş sebebi HABERLER, Gündemdekiler, Şirket Haberleri Rota Borsa

S&P Global’in açıkladığı “Ülkeler Kredi Derecelendirmesi İnceleme Takvimi”ne göre, 2023 yılının ikinci değerlendirmesi 29 Eylül tarihinde yapılacak. Fitch’in ardından S&P Global’in de Türkiye kredi derecelendirme notu hakkında pozitif açıklamalar bekleniyor.

Geçmiş dönemde Fitch değerlemesi öncesi olumlu beklentinin, Bist100 endeksine pozitif yansıması sonucu Bist100 endeksinin tarihi zirvesi olan 8400 seviyesini test etmesine neden olmuştu. Yatırımcılar tarafından S&P Global’in Türkiye değerlemesinin olumlu bir beklentiye dönüşüp dönüşmemesi merak konusu olmaya devam ediyor.

Yarın temettü verecek hisseler için aşağıdaki habere tıklayınız!

Bugün yeni iş ilişkisi açıklayan şirketler için aşağıdaki habere tıklayınız!

Alarko Holding havacılık sektörüne giriyor haberi için tıklayınız!

Aselsan olağanüstü Genel Kurul haberi için tıklayınız!

Fitch Şişecam değerlendirmesi için tıklayınız!

Fitch THY değerlendirmesi için tıklayınız!

Aksen hedef fiyat haberi için tıklayınız!

Enka hedef fiyat haberi için tıklayınız!

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi twitter hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa instagram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa facebook hesabını takip etmek için tıklayınız.

Popüler Haberler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir