USD32,77
EURO35,09
GBP41,61
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
Petrol82,67
GR. ALTIN2.457,00
BTC66.251,17
ETH3.560,45

Türk Traktör’ün (TTRAK) Rekabet Kurulu soruşturmasında kritik tarih!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aralarında Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş.’nin (TTRAK) de yer aldığı Traktör üretim ve pazarlama alanında faaliyet gösteren 10 teşebbüs hakkında Rekabet Kurulu yürütülen soruşturmada sözlü savunma aşamasına gelindi.

Türk Traktör'ün (TTRAK) Rekabet Kurulu soruşturmasında kritik tarih! HABERLER, Gündemdekiler, Şirket Haberleri Rota Borsa

Foreks Haber’de yer alan habere göre Rekabet Kurulunun 05.01.2023 tarihli kararıyla, traktör üretim ve pazarlama sektöründe faaliyet gösteren; AGCO Tarım Makineleri Ticaret Ltd. Şti., Argo Tractors Turkey Traktör San. ve Tic. Ltd. Şti., Başak Satış Pazarlama ve Yatırım AŞ, Erkunt Traktör Sanayii AŞ, Hattat Traktör Sanayi ve Ticaret AŞ, IPSO Tarım AŞ, Kubota Turkey Makine Ticaret Ltd. Şti., Same Deutz Fahr Traktör San. ve Tic. AŞ, Tümosan Motor ve Traktör Sanayi AŞ ve Türk Traktör ve Ziraat Makinaları AŞ hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un (4054 sayılı Kanun) 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak soruşturma açılmıştı.

Soruşturmanın konusunu anılan tarafların; bayilerinin yeniden satış fiyatını tespit ettiği, bayilerine müşteri/bölge kısıtlamaları getirdiği ve rekabeti kısıtlayıcı bilgi değişiminde bulunduğu/anlaşma yaptığı iddiaları oluşturuyordu. Soruşturma kapsamında söz konusu teşebbüslerin arasında stratejik bilgilerin paylaşımı ve/veya rekabete aykırı anlaşma yapmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediği ve ayrıca Hattat Traktör Sanayi ve Ticaret AŞ’nin bayilerine müdahale ederek yeniden satış fiyatlarını tespit edip etmediği inceleniyor. Sözlü savunma toplantısı 9 Temmuz 2024 tarihinde saat 10.30’da Rekabet Kurumu merkez binasında yapılacak.

Kaynak: Foreks Haber

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Popüler Haberler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir