USD28,99
EURO31,20
GBP36,48
EURO/USD1,08
BIST7.752,67
Petrol75,70
GR. ALTIN1.851,48
BTC42.004,06
ETH2.226,54

Tatlıpınar Enerji (TATEN) hisse yorumu

featured

Tatlıpınar Enerji Üretim A.Ş. (TATEN) halka arzına Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) 3 Ağustos 2023 tarihinde onay verdi. 17 Ağustos 2023 tarihinden itibaren işlemlere başlayan şirketin halka arz fiyatı 22,50 TL oldu. Tatlıpınar Enerji şirketi, halka arz edildiği günden itibaren arka arkaya tavan kapanışlar yaparak 6 Eylül 2023 gününü 85,00 TL fiyattan kapattı.

7 Eylül günü eksi açılış yapan hissede panik satış emirleri ile birlikte taban fiyat olan 76,50 seviyesinden kapanış gerçekleşti. Haftanın son işlem günü olan 8 Eylül tarihinde güne taban fiyat olan 68,85 ile başlayan hisse, öğleden sonra gelen güçlü alımlarla günü %5,42 yükselişle 80,65 fiyatından kapattı.

8 Eylül günü açıklanan bilançonun da etkisiyle hisse 11 Eylül gününe taban fiyattan işlem görerek başladı. Bir ara taban bozulsa da yeniden taban olan hissede 72,60 kapanış gerçekleşti. Tabanda bekleyen lot sayısı ise 4,22 milyon lot oldu.

12 Eylül gününe sert satışla başlayan hissede sabah erken saatlerde taban fiyattan işlemler gerçekleşti. Seans içinde her ne kadar taban bozulsa da saat 11.00’den itibaren taban kilitleyen hissede tabanda bekleyen lot sayısı ise 1,92 milyon oldu.

Tatlıpınar Enerji (TATEN) hisse yorumu HABERLER, Şirket Haberleri Rota Borsa

Tatlıpınar Enerji (TATEN) hisse yorum

Tatlıpınar Enerji hisseleri, son dönemde halka arz edilen enerji hisselerine olan ilginin de etkisiyle 14. işlem gününde tavan bozdu. Tavan bozduğu aynı gün yine tavan kapanış yaptı ve sonraki gün eksi açılışın ardından taban fiyattan kapattı. Hissenin geleceği için henüz bir yorum yapmak için erken olsa da, enerji sektöründeki diğer şirketlerin performansı yatırımcıların iştahını kabartmaya yetti. Hissede yaşayan sert yükselişler sonrası gelen satışlar ile 85 TL gören fiyat, 65,35 TL’ye kadar geriledi.

Hissenin halka arz edildikten sonraki fiyat seyrini grafikten görebilirsiniz.

Tatlıpınar Enerji (TATEN) hisse yorumu HABERLER, Şirket Haberleri Rota Borsa

Tatlıpınar Enerji 8 Eylül tarihinde 2023 yılı 2. çeyrek bilançosunu açıkladı. Bilanço detaylarını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Tatlıpınar Enerji hisseleri için Borsa İstanbul 31 Ağustos tarihinde bir tedbir kararı aldı. İlgili haberi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Şirket hisseleri tedbir kararının alındığı günden sonraki işlem gününde de tavan kapanış gerçekleştirdi. Bu açıdan bakıldığında karar ilk günlerde hisse üzerinde henüz olumsuz bir etki göstermedi.

Şirket 31 Ağustos tarihinde hisse devrine ilişkin açıklama yaptı. İlgili haberi aşağıdaki link üzerinden okuyabilirsiniz.

Şirket yine 29 Ağustos tarihinde Bayrische Landesbank (Bayern LB) ile kredi sözleşmesi imzaladı.

Buna göre şirketin mevcut üretim sahasında gerçekleştireceği 33,6 MW RES kapasite artışı yatırımının finansmanı için Bayerische Landesbank (Bayern LB) ile  10 yıl vadeli maksimum 20.842.825 Avro tutarında  kredi sözleşmesi imzalandığı belirtildi.

1 Eylül tarihinde şirket yönetiminde istifa ve atamaya ilişkin açıklama yapıldı.

Tatlıpınar Enerji hisseleri için Borsa İstanbul 6 Eylül tarihinde brüt takas tedbir kararı aldı. İlgili haberi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Brüt takas tedbir kararı ile, 06/10/2023 tarihine kadar alınan şirket hisselerin aynı gün içinde satılması engellendi. Böylece gün içerisinde alım satım yapılarak hissede volalitenin (oynaklık) önüne geçilmesi sağlanmaktadır. Brüt takas kararı sonrası ilk işlem gününde hissede satış baskısı oluştu ve taban fiyattan işlem görmeye başladı.

Tatlıpınar enerji hisse alınır mı?

Tatlıpınar Enerji halka arz sonrası en yüksek gördüğü 85,00 fiyatına göre %277,77 yükseliş yaşadı. 12 Eylül günü kapanış fiyatına göre ise %190,44 yükseliş gerçekleştirmiş oldu. Bu oran son dönemde halka arz olan enerji şirketlerinin altında kalmış gibi görünse de, esasen borsa için oldukça yüksek bir oran sayılabilir. Hissenin yükselişine devam edip etmeyeceği, yatırımcı ilgisi ve şirketin haber akışına göre şekillenecektir. Bu durumda yatırımcılar hisseyi alma kararı verirken mutlaka bu faktörleri dikkate almalıdır. Olası kazanç ihtimalinin yanında, olası kayıp ihtimalinin de göz önünde bulundurularak risk yönetimi yapılması faydalı olacaktır.

Küçük yatırımcılar halka arzlarda tavan bozulurken 2 farklı yöntem izlerler. Bir kısmı tavan bozulduğunda bunu satış fırsatı olarak algılayıp hisselerini satar, bir kısmı ise alım fırsatı olarak görerek ekleme yaparlar. Bu 2 davranıştan hangisinin doğru olduğunun bir matematiği yoktur. İlk yolu tercih edenler risk almayı sevmeyen ve kazandığı ile yetinen yatırımcılar olarak adlandırılabilir. İkinci yolu seçenler ise çok daha fazla kazanç için risk alan gruptur. Burada önemli olan, yatırımcıların risk algısı ve risk toleransları olacaktır.

Tatlıpınar Enerji hisse analiz

Şirket borsada işlem görmeye başlayalı henüz 18 gün olduğundan dolayı şirket grafiği üzerinde bir teknik analiz yapmak mümkün değildir. Zaman içinde yüksek hacimler ve yüksek bar boyları geride kalarak grafik oturduğunda teknik analiz çalışmaları yapılacaktır.

Güncel Tatlıpınar Enerji yazımız için aşağıdaki linke tıklayınız

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi twitter hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa instagram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa facebook hesabını takip etmek için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir