USD32,52
EURO34,80
GBP40,48
EURO/USD1,07
BIST9.709,72
Petrol87,89
GR. ALTIN2.421,77
BTC66.408,47
ETH3.267,74

Smart Güneş Enerjisi (SMRTG) hisse teknik analizi ve yorumu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Araştırma Geliştirme Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. (SMRTG) geçtiğimiz yıl halka arz edilen ve yatırımcılar tarafından büyük ilgi gören hisselerden biri oldu. 2022 yılı Kasım ayından 2023 yılı Haziran ayına kadar düzeltme süreci yaşanan hissede son üç ayda tekrar yükseliş gerçekleşerek geçtiğimiz haftayı 72,50 seviyesinden kapattı.

Teknik analiz haberleri – SMRTG

Smart Güneş Enerjisi (SMRTG) hisse teknik analizi ve yorumu HABERLER, Gündemdekiler, Şirket Haberleri, Traderkng, YAZARLAR Rota Borsa

2022 yılı sonlarında tepe noktası olan ve 2023 yılı Temmuz ayından itibaren yukarı kırılan 69 bölgesi, Ağustos ayında hissenin düzeltme döneminde destek olarak çalıştı.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Smart Güneş Enerjisi (SMRTG) hisse teknik analizi ve yorumu HABERLER, Gündemdekiler, Şirket Haberleri, Traderkng, YAZARLAR Rota Borsa

Son bir ayda hissede 89,15-68,10 düşüş hareketi, bir düşüş trendi ile gerçekleşti. 78 seviyesi haftaya ilk direnç seviyesi olarak düşüş trend çizgisinde görülmektedir.

Smart Güneş Enerjisi (SMRTG) hisse teknik analizi ve yorumu HABERLER, Gündemdekiler, Şirket Haberleri, Traderkng, YAZARLAR Rota Borsa

Şirketin,

  • 10 günlük ortalaması 75,05
  • 20 günlük ortalaması 74,58
  • 50 günlük ortalaması 66,70 seviyesinde bulunmaktadır.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi twitter hesabını takip etmek için tıklayınız.

Smart Güneş fiyat kazanç ve piyasa/defter değeri analizi

Smart Güneş Enerjisi (SMRTG) hisse teknik analizi ve yorumu HABERLER, Gündemdekiler, Şirket Haberleri, Traderkng, YAZARLAR Rota Borsa
  • Fiyat kazanç (FK) oranı şu an 74,46’dır.
  • Son bir yılda piyasa değeri defter değeri (PD/DD) oranı en yüksek 66,00, en düşük 20,10 olurken şu an 44,69’dur.

Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Araştırma Geliştirme Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. (SMRTG), 01.01.2023-30.06.2023 döneminde toplam 421.265.506 TL net kâr açıkladı. 2022 yılı ilk 6 aylık dönemde 79.420.426 TL kâr eden şirketin net karı, önceki 6 aylık döneme göre %430 artmış oldu.

Şirketin 2023 yılı 2. çeyrek döneminde çeyreklik kârı 362.192.637 TL oldu. Şirket 2022 yılı 2. çeyrek döneminde 48.011.038 TL çeyreklik kâr açıklamıştı. Böylece çeyreklik kârı bir önceki yılın aynı dönemine göre %654 artmış oldu.

Smart Güneş hisse hedef fiyat 2024

Bir şirketin gelecekte olması gereken fiyatı tahmin edebilmek için öncelikle dönem sonunda ne kadar kâr edeceğini tahmin etmek gerekir. Bunun için bazı metodlar bulunmaktadır.

Birincisi, aracı kurumlar şirketler hakkında dönem sonlarında beklediği kâr rakamlarından bir istatistik yapılarak yapılan bir hesaplama metodudur. Örneğin X şirketinin dönem sonunda Y aracı kurum tarafından hazırlanan raporda 1 milyar TL , Z aracı kurumu tarafından hazırlanan raporda 1,2 milyar TL, A kurumu tarafından hazırlanan raporda 1,1 milyar TL kâr beklentisi olduğunu düşünelim. Ortalama beklenti olan 1,1 milyar TL alınarak hesaplama yapılabilir.

İkincisi, şirketin geçmiş dönem ettiği kârları inceledikten sonra şirketin her bilanço dönemi sonrası yayınladığı faaliyet raporları okunarak gelecek dönem kâr beklentisi tahmin edilebilir.

Şirketin geçmiş dönemde hangi FK seviyeleri arasında dalgalandığı grafikte bakılmalı ve şirket hangi dönemde nasıl FK’ya sahip olduğuna dair bir istatistik oluşturulmalıdır. Hisse performansının veya kârlılığının düşük olduğu dönemler, iyi olduğu dönemler ve FK’nın geçmiş dönem ortalamaları baz alınarak gelecek dönem kâr beklentisi tarihinde muhtemel olması gereken FK belirlenmelidir. SMRTG hisse analiz yazılarımızda FK ve PD/DD çarpan istatistikleri bu nedenle paylaşılmaktadır.

FK= Piyasa değeri/ son 4 çeyrek kâr toplamı formülünden yola çıkarak şirketin dönem sonu tahmin edilen piyasa değeri bulunur.

Piyasa değeri= Sermaye x hisse fiyatı formülünden yola çıkarak bulunan tahmini piyasa değeriyle de hissenin hedef fiyatı tahmin edilmiş olur.

Smart Güneş Enerjisi şirketinde fiyat kazanç (FK) oranının istatistiksel olarak istikrarlı bir grafiği oluşmadığından aracı kurumlar tarafından hedef fiyat raporları yayınlanmamaktadır.

”Bir şirketin olması gereken değeri, FK ile nasıl hesaplanır?” yazımızı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa instagram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa facebook hesabını takip etmek için tıklayınız.

Tüm Smart Güneş hisse haberleri için aşağıdaki linke tıklayınız.

https://rotaborsa.com/etiket/smart-gunes-hisse-haberleri/

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir