USD32,52
EURO34,80
GBP40,48
EURO/USD1,07
BIST9.709,72
Petrol87,89
GR. ALTIN2.421,77
BTC66.408,47
ETH3.267,74

SASA hisse teknik analizi ve yorumu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sasa Polyester Sanayi A.Ş. (SASA) 2022 yılında önemli bir yükseliş trendi ardından 2023 yılında en düşük 38, en yüksek 69 seviyeleri görülerek düşüş eğilimli fiyatlama sürecine devam ediyor. Son dönemde yeniden 200 günlük ortalamasına yaklaşan hissede geçtiğimiz hafta 52,00 seviyesinden kapanış gerçekleşti.

Teknik analiz haberleri- SASA

SASA hisse teknik analizi ve yorumu Gündemdekiler, Şirket Haberleri, Traderkng, YAZARLAR Rota Borsa
  • 2023 yılında oluşan yeşil trend direnç bölgesi mayıs ayında yukarı kırılımla geçildi.
  • Ocak ayı başında destek olan 38,75 bölgesi mayıs ayında da destek oldu.
  • 69,00 bölgesi ana yatay direnç bölgesi haziran ayında test edildi.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

SASA hisse teknik analizi ve yorumu Gündemdekiler, Şirket Haberleri, Traderkng, YAZARLAR Rota Borsa

Hissede Şubat-Mayıs döneminde direnç olan ve yukarı kırıldıktan sonra Haziran ayında destek olan 51,00 bölgesi, Ağustos ayından itibaren destek olmaya devam etti.

SASA hisse teknik analizi ve yorumu Gündemdekiler, Şirket Haberleri, Traderkng, YAZARLAR Rota Borsa

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa instagram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Şirketin,

  • 10 günlük ortalaması 52,93
  • 20 günlük ortalaması 54,46
  • 50 günlük ortalaması 55,76 seviyesinde bulunmaktadır.
SASA hisse teknik analizi ve yorumu Gündemdekiler, Şirket Haberleri, Traderkng, YAZARLAR Rota Borsa
  • Hissenin önceki düşüş dönemlerinde destek olan 200 günlük ortalama bölgesi, mayıs ayında destek bölgesi olarak çalışmıştır. 49,19 seviyesinde bulunan 200 günlük ortalama bölgesine fiyatlar yaklaşmıştır.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi twitter hesabını takip etmek için tıklayınız.

SASA hisse teknik analizi ve yorumu Gündemdekiler, Şirket Haberleri, Traderkng, YAZARLAR Rota Borsa

Hissede son yükseliş döneminde %61,8 geri alım bölgesinin üstünde tepe oluşturan hissede tekrar geri çekilme yaşanmıştır. Yaşanan geri çekilme sonra hissede tepki yükselişi %61,8 geri alım bölgesi olan 65,58 seviyesi üzerinde fiyatlamayı başaramamıştır.

Sasa fiyat kazanç ve piyasa/defter değeri analizi

SASA hedef fiyat 2023 yılı için hesaplama yapmak isteyen yatırımcılar, SASA 2023 kar beklentilerine göre FK ve PD/DD çarpanlarının geçmiş istatistiklerini kullanarak, temel verilerle SASA hedef fiyatını yaklaşık şekilde hesaplayabilirler.

SASA hisse teknik analizi ve yorumu Gündemdekiler, Şirket Haberleri, Traderkng, YAZARLAR Rota Borsa
  • Son bir yılda fiyat kazanç (FK) oranı en yüksek 72,29, en düşük 19,51 olurken şu an 63,98’dir.
  • Son bir yılda piyasa değeri defter değeri (PD/DD) oranı en yüksek 32,76, en düşük 10,35 olurken şu an 16,15’dir.
  • PD/DD oranının 100 günlük ortalaması 14,97’dir.

Sasa Polyester Sanayi A.Ş. (SASA), 01.01.2023 – 30.06.2023 döneminde toplam 704.138.000 TL net zarar açıkladı. Şirket 2022 yılı ilk 6 aylık dönemde 5.579.656.000 TL kâr etmişti.

Şirketin 2023 yılı 2. çeyrek döneminde çeyreklik zararı 3.200.110.000 TL oldu. Şirket 2022 yılı 2. çeyrek döneminde 3.247.138.000 TL çeyreklik kâr açıklamıştı.

Sasa hisse hedef fiyat 2024

Bir şirketin gelecekte olması gereken fiyatı tahmin edebilmek için öncelikle dönem sonunda ne kadar kâr edeceğini tahmin etmek gerekir. Bunun için bazı metodlar bulunmaktadır.

Birincisi, aracı kurumlar şirketler hakkında dönem sonlarında beklediği kâr rakamlarından bir istatistik yapılarak yapılan bir hesaplama metodudur. Örneğin X şirketinin dönem sonunda Y aracı kurum tarafından hazırlanan raporda 1 milyar TL , Z aracı kurumu tarafından hazırlanan raporda 1,2 milyar TL, A kurumu tarafından hazırlanan raporda 1,1 milyar TL kâr beklentisi olduğunu düşünelim. Ortalama beklenti olan 1,1 milyar TL alınarak hesaplama yapılabilir.

İkincisi, şirketin geçmiş dönem ettiği kârları inceledikten sonra şirketin her bilanço dönemi sonrası yayınladığı faaliyet raporları okunarak gelecek dönem kâr beklentisi tahmin edilebilir.

Şirketin geçmiş dönemde hangi FK seviyeleri arasında dalgalandığı grafikte bakılmalı ve şirket hangi dönemde nasıl FK’ya sahip olduğuna dair bir istatistik oluşturulmalıdır. Hisse performansının veya kârlılığının düşük olduğu dönemler, iyi olduğu dönemler ve FK’nın geçmiş dönem ortalamaları baz alınarak gelecek dönem kâr beklentisi tarihinde muhtemel olması gereken FK belirlenmelidir. SASA hisse analiz yazılarımızda FK ve PD/DD çarpan istatistikleri bu nedenle paylaşılmaktadır.

FK= Piyasa değeri/ son 4 çeyrek kâr toplamı formülünden yola çıkarak şirketin dönem sonu tahmin edilen piyasa değeri bulunur.

Piyasa değeri= Sermaye x hisse fiyatı formülünden yola çıkarak bulunan tahmini piyasa değeriyle de hissenin hedef fiyatı tahmin edilmiş olur.

Sasa Polyester şirketinde fiyat kazanç (FK) oranının istatistiksel olarak istikrarlı bir grafiği oluşmadığından, karlılığı esas faaliyet dışı gelirlerle oluştuğundan aracı kurumlar tarafından hedef fiyat raporları yayınlanmamaktadır.

”Bir şirketin olması gereken değeri, FK ile nasıl hesaplanır?” yazımızı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa facebook hesabını takip etmek için tıklayınız.

Tüm SASA hisse analizlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://rotaborsa.com/etiket/sasa-hisse-analiz/

BofA’nın 1 Eylül günü aldığı hisseler için aşağıdaki habere tıklayınız!

BofA’nın 28 Ağustos – 1 Eylül haftası aldığı hisseler için aşağıdaki habere tıklayınız!

İş Yatırım’ın bu hafta aldığı hisseler için aşağıdaki habere tıklayınız!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir