USD32,52
EURO34,78
GBP40,49
EURO/USD1,07
BIST9.679,60
Petrol88,19
GR. ALTIN2.421,70
BTC66.680,05
ETH3.283,21

Halka arz işlem limiti nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Halka arzlar son dönemde borsanın tartışmasız en çok ilgi çeken taraflarından biri oldu. Halka arza katılan yatırımcı sayısı 2,6 milyonu aşmış durumda. Yatırımcılar halka arz için talep yaparken, “halka arz işlem limiti” uyarısı ile karşılaşabilmektedir. Peki halka arz işlem limiti nedir? Halka arz işlem limiti yetersiz ne demek? İşte cevaplar…

Halka arz işlem limiti nedir? MAKALELER, Borsa Makaleleri Rota Borsa

Halka arz işlem limiti yetersiz ne demek?

Halka arzlara katılım sağlamak için hesabınızda halka arzın çeşidine göre nakit, T1-T2 bakiye, hisse senedi ya da fon gibi kıymetler bulunmalıdır. Aracı kurumunuz, elinizdeki kıymetlerin halka arzlarda kullanımı sınırına göre sizin için bir limit belirler. Örneğin elinizde yalnızca 5 bin TL nakit varsa, halka arz işlem limitiniz 5 bin TL olur. Ya da elinizde 10 bin TL bist30 hissesi/para piyasası fonu varsa ve blokajlı talep yapacaksanız, izahnamede belirtilen oran miktarınca örneğin %90’ını kullanabilirsiniz ve limitiniz 9 bin TL olur. Şayet limitinizin üzerinde talep yapmak isterseniz, halka arz limiti yetersiz uyarısı ile karşılaşırsınız.

Halka Arz işlem limiti arttırma

Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi, İş Bankası, Akbank, TEB vb gibi bir çok banka ve aracı kurumda işlem yaparken, halka arz limitinizi artırmak için hesabınıza nakit ya da halka arzda teminat olarak kullanılabilecek hisse senedi-fon gibi kıymetleri eklemeniz gerekebilir. Bu durumlarda müşteri temsilcinizden yardım isteyebilirsiniz.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi twitter hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa instagram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa facebook hesabını takip etmek için tıklayınız.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir