USD27,11
EURO28,93
GBP33,39
EURO/USD1,07
BIST8.000,46
Petrol93,56
GR. ALTIN1.674,16
BTC26.651,13
ETH1.588,67

Çimsa’dan gri çimento öğütme tesisi yatırımı açıklaması

featured

Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (CIMSA) tarafından 7 Eylül 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirimde Cimsa Americas’ın gri çimento öğütme tesisi yatırımı hakkında açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

Amerika Birleşik Devletleri’nin Houston şehrinde faaliyet gösteren Cimsa Americas Cement Manufacturing and Sales Corp. (Cimsa Americas) bünyesinde gri çimento öğütme tesisi yatırımı yapılmasına karar verilmiştir. Cimsa Americas, Şirketimizin %40 ve ana ortağımız Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş.’nin %60 oranında iştirak ettiği Sabanci Building Solutions BV’nin (eski unvanı Cimsa Sabanci Cement BV) %100 bağlı ortaklığıdır.

Yapılacak yatırıma ilişkin Mühendislik, Tedarik ve İnşaat Sözleşmesi Cimsa Americas tarafından imzalanmış olup, yıllık ortalama 600 bin ton öğütme kapasitesine sahip olacak tesisin yaklaşık 82 milyon USD tutarında bir bütçe ile gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. 

Yatırımın tamamı Sabanci Building Solutions BV’nin kendi kaynakları ile finanse edilecek olup, 2025 yılının son çeyreğinde devreye alınması planlanmaktadır.

Beyaz çimento pazarında olduğu gibi gri çimento pazarında da global bir Çimsa markası yaratılması hedefi doğrultusunda gerçekleştirilecek bu yatırım ile Cimsa Americas, halihazırda ABD pazarındaki yıllık 300 bin ton öğütme kapasiteli beyaz çimento operasyonuna ek olarak, aynı coğrafyada gri çimento pazarında da faaliyet gösterecektir.

Ayrıca Sabanci Building Solutions BV, yürütmekte olduğu yapı malzemelerinin küresel ticareti faaliyetlerinin yanı sıra yapı malzemeleri alanında geleceğin teknolojilerine yatırım yapma ve bu alanda teknoloji üreten şirket olma hedefleri doğrultusunda yeni yatırım fırsatlarını değerlendirmektedir.

Tüm CIMSA hisse haberleri için aşağıdaki linke tıklayınız.

https://rotaborsa.com/etiket/cimsa-hisse-haberleri/

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi twitter hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir