USD32,54
EURO34,81
GBP40,50
EURO/USD1,07
BIST9.720,51
Petrol87,99
GR. ALTIN2.444,10
BTC64.925,88
ETH3.198,94

Ziraat halka arz gözükmüyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa İstanbul’da yatırımcıların halka arzlara olan ilgisi gün geçtikçe artıyor. Son olarak halka arzlara katılan yatırımcı sayısı 1,8 milyonu aşmış durumda. Halka arzlara Ziraat Bankası, Ziraat Yatırım ve ZBorsa, ziraat Mobil üzerinden katılan yatırımcılar ise bazen halka arzın görünmemesi sorunu ile karşılaşabiliyor. Bu yazımızda; Ziraat halka arz neden gözükmüyor? Ziraat Borsa ZBorsa halka arz neden görünmüyor? Ziraat halka arz ne zaman hesaba geçer? Ziraat halka arz göremiyorum ne yapmalıyım? Gibi sorulara cevap arayacağız.

Ziraat halka arz gözükmüyor MAKALELER, Borsa Makaleleri Rota Borsa

Talep girişi yapabileceğiniz halka arz bulunmamaktadır

Yatırımcıların halka arzlara katılmak için en çok tercih ettikleri kurum ve uygulamalardan biri Ziraat Bankası’nın Ziraat Yatırım ya da ZBorsa uygulamasıdır. Yatırımcılar bazı halka arzlarda halka arz olacak hisseyi göremediklerini ve “Talep Girişi yapabileceğiniz Halka Arz bulunmamaktadır” uyarısını aldıklarını söylemektedir. Bu durumun farklı sebepleri olabilir. Halka arzlarda dağıtım yöntemleri değişiklik gösterebilir. Bazı halka arzlar borsada satış ve tamamen eşit dağıtım yöntemi ile talep toplar. Bu tür halka arzlarda yatırımcılar halka arz sekmesinden değil, normal hisse alır gibi hisse kodunu seçerek İKG seçeneği ile birlikte talep gerçekleştirmelidir. Bazı halka arzlar ise yalnızca bireysel yatırımcılara eşit dağıtım kullanır. Bu tür halka arzlarda yatırımcılar normal hisse alır gibi değil, uygulama ya da web sitesinin “halka arz” sekmesini seçerek talep girişlerini yapmalıdır.

Ziraat Mobil halka arz görünmüyor

Ayrıca halka arzlarda talep girişi için belirlenen saatler bulunmaktadır. Tamamen eşit halka arzlarda talep girişleri saat 10.00-13.00 arasında yapılabilir. Bireysele eşit halka arzlarda ise genellikle saat 09.00-17.00 saatleri arasında talep girişi yapılabilir. Halka arzın görüneme sebeplerinden biri de bu yatırımcıların talep giriş saatleri dışında işlem yapmak istemeleri olabilir. Yatırımcıların halka arzlar için talep giriş saatlerini kurumlardan teyit etmeleri önemlidir.

Halka arz portföyde gözükmüyor. Halka arz ne zaman hesaba geçer?

Halka arzlarda, halka arzı gerçekleştiren kurumun talep toplama sonrası halka arz sonuçlarını açıklamak için 2 iş günü süresi olur ancak kurumlar genellikle ilk iş gününde sonuçları açıklar. Hisselerin ve lotların hesaba geçme süresi ise kurumdan kuruma farklılık gösterebilir. Ziraat Yatırım (ZBorsa) üzerinden yapılan taleplerde hisseler ve lotlar genellikle halka arzın işleme başlayacağı tarihten 1 ya da 2 gün önce hesaplarda görünmeye başlar.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde takip etmek için aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi facebook hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi twitter hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa instagram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir