USD21,22
EURO22,77
GBP26,44
EURO/USD1,07
BIST5.273,89
Petrol77,36
GR. ALTIN1.324,67
BTC26.790,76
ETH1.868,98

Ünlü kriz kahini Nouriel Roubini uyardı: “Benzeri görülmemiş bir dönemden geçiyoruz”

featured

Roubini, “Bugün, gelişmiş ekonomilerde, enerji piyasalarında, enflasyonun çok düşük değil, çok yüksek olmasından endişe etmemiz gerektiği söyleniyor.”

Nouriel Roubini kimdir?

1958 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Prof. Dr. Nouriel Roubini, Amerikalı bir ekonomist ve IMF danışmanıdır. Harvard Üniversitesi’nde Uluslararası ekonomi eğitimi alan Roubini’nin Kriz Ekonomisi adında çok satan bir kitabının yanında 3 farklı kitabı daha yayınlanmıştır.

Dünyaya bakarsanız, benzeri görülmemiş bir belirsizlikler dünyasında yaşıyoruz

Roubini Macro Associates CEO’su Nouriel Roubini, New York Üniversitesi Stern School of Business’da küresel ekonomik görünümü tartışmak için 17 Şubat Cuma günü bir konuşma yaptı. Küresel İş Zirvesi 2023’teki konuşmasının başında; “Küresel ekonomik görünümün ne olduğu hakkında konuşmak için buradayım. Gerçekçi olarak, dünyaya bakarsanız, benzeri görülmemiş, olağandışı ve beklenmedik belirsizlikler dünyasında yaşıyoruz,” dedi.

Ünlü kriz kahini Nouriel Roubini uyardı: "Benzeri görülmemiş bir dönemden geçiyoruz" HABERLER, Ekonomi Haberleri, Gündemdekiler, Piyasa Haberleri Rota Borsa

Nouriel Roubini konuşmasında , ekonomimizi tehdit eden bir dizi parasal ve finansal tehdide değindi ve “Mega Tehdit: Geleceğimizi Tehlikeye Atan On Tehlikeli Trend ve Nasıl Hayatta Kalacağımız” adlı kitabından bahsetti. Finansal gelecek ve ayrıca ekonomik tehditler ile ilişkili ve bağlantılı olan ekonomik olmayan tehditlerin bulunduğunu belirtti.

Ekonomik tehditler eskisinden çok farklı

“Ekonomik tehditleri düşünseniz bile, birkaç yıl önce karşı karşıya kaldıklarımızdan birçok yönden farklılar. Örneğin iki yıl önce en gelişmiş ekonomilerde deflasyon değilse de düşük enflasyon endişesi vardı ve merkez bankaları yüzde 2’lik büyüme ve enflasyonu yakalamakta zorlanıyordu. Enflasyon ısrarla düşüktü. Bugün, gelişmiş ekonomilerde, enerji piyasalarında enflasyonun çok düşük değil, çok yüksek olmasından endişe etmemiz gerektiği söyleniyor, gelişmiş ekonomilerde enflasyon yüzde iki hedefinin önemli ölçüde üzerinde” dedi .

Ünlü kriz kahini Nouriel Roubini uyardı: "Benzeri görülmemiş bir dönemden geçiyoruz" HABERLER, Ekonomi Haberleri, Gündemdekiler, Piyasa Haberleri Rota Borsa

“Birkaç yıl önce, insanların ‘durgunluk döngüsü’ olarak adlandırdığı, aşırı tasarruf ve düşük toplam talebin, deflasyon yerine düşük enflasyonla karakterize edilen zayıf bir ekonomik büyümeye yol açtığı bir durum hakkında endişeleniyorduk. Bugün karşıt bir olgu olan ‘stagflasyon’ hakkında endişelenmemiz gerekiyor. Üretim maliyetini yükseltirken ekonomik büyümeyi yiyip bitiren bir dizi toplam negatif arz eksikliği nedeniyle gelişmiş ekonomilerde aynı anda enflasyon ve potansiyel durgunluğun olduğu bir durum olan ‘stagflasyon’ devam etti.

Roubini , Küresel İş Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, bu nedenle borç oranlarının yüksek olduğu özel sektörde ve kamu sektöründe faiz oranlarının borç krizi riski oluşturduğunu söyledi .

“Birkaç yıl önce, insanlar faiz oranlarının çok düşük olmasından endişe duyuyorlardı. Avrupa ve Japonya’da kamu borcunun yaklaşık 18 trilyon dolar karşılığı 10 yıla varan negatif nominal faiz oranlarına sahipti. Bugün sorun tam tersi. Enflasyondaki yükseliş nedeniyle merkez bankaları politika faizlerini artırıyor. Uzun vadeli faiz oranları yükseliyor. Ancak çok fazla borcun, özel borcun ve kamu borcunun olduğu bir dünyada bu yüksek faiz oranları, 70’lerde GSYİH’nın %100’ünden, geçen yıl küresel olarak GSYİH’nın %350’sine yükseldi. 

Economic Times – ET Edge Insights

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Rota Borsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!