USD31,15
EURO33,84
GBP39,58
EURO/USD1,09
BIST9.179,48
Petrol82,31
GR. ALTIN2.035,69
BTC56.876,01
ETH3.245,70

Tekzip ve düzeltme

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

12 Şubat 2023 tarihinde rotaborsa.com sitesinde yayınlanan ve “kısadalga.net” internet sitesinden alınarak hazırlanan “İMKB eski başkanı Birsen konuştu: Borsada deprem yağması. 1999’da ne oldu?” başlıklı yazımıza istinaden sayın Osman Birsen’in tarafımıza ulaşarak yaptığı açıklama şu şekildedir;

“12 Şubat 2023 tarihli “İMKB eski başkanı Birsen konuştu: Borsada deprem yağması. 1999’da ne oldu?” başlıklı yazınızı okudum. Yazısından alıntı yaptığınız Mehmet Çetingüleç 11 Şubat 2023 tarihinde beni cep telefonumdan aradı. Kahramanmaraş depremi ve Borsa ile ilgili bir söyleşi yapmak istediğini ifade etti. Kendisine bir ameliyat sonrası nekahat dönemini evde geçirmekte olduğumu, konuya ilişkin bir takip ve bilgim olmaması dolayısıyla bir yorumda bulunamayacağımı bildirdim. Bunun üzerine, 1999 depreminde Borsa Başkanı olarak Borsa işlemlerinin kapanmasına ilişkin başarılı kararı benim nasıl aldığımı sordu. Bu soruya verdiğim cevapta, bu kararın yönetim kurulunda alındığını, bu karara gerekçe olarak da, depremin sanayinin, ticaretin, borsa şirketlerinin ve müşterilerinin önemli bir bölümünün bulunduğu coğrafya üzerinde gerçekleşmiş olduğunu söyledim. Bir ilave soru olarak da, Borsa’nın Kahramanmaraş depremi sonrasında aldığı kararı değerlendirmemi istedi. Buna cevap olarak, alınan bu tür kararların o dönemdeki şartların gerekçelerine dayanılarak alınması gerektiğinden, bu bilginin, gerekçelerini bilen ve bu kararı alan mevcut Borsa yönetiminden öğrenilmesi gerektiğini söyledim.

Yukarıda anlatılan şekilde gerçekleşen görüşmemiz dolayısıyla, bu konulara ilişkin Mehmet Çetingüleç tarafından kaleme alınarak ve ismi zikredilerek yayınlanan yazıda tırnak içinde verilen ifade dışında herhangi bir değerlendirme ve yorumum olmamıştır. Buna karşılık tarafınızdan değiştirilerek konulan yeni yazı başlığı ve onu takip eden cümle dolayısıyla yazının devamında yer alan ifadelerin gerçeğe aykırı olarak, sanki bana ait ifadeler gibi algılanmasına sebep olacak bir metin ortaya çıkmış bulunmaktadır.

Bu tamamiyle gerçeğe aykırı yanıltıcı metin dolayısıyla yukarıda belirttiğim hususların, okurlarınız tarafından gerçeğe uygun olarak doğru anlaşılmasını teminen, gönderdiğim bu mektubun söz konusu yayınınıza eklenerek, medya hukuk ve etiğine uymak üzere tarafınızdan tekrar yayınlanmasını, her türlü hukuki hakkım saklı kalmak üzere talep ederim.

Osman Birsen

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası eski Başkanı”

Sayın Osman Birsen’in tarafımıza ulaşıp verdiği bilgiler sonrasında söz konusu içerik yayından kaldırılmıştır. Yanlış anlaşılmaya sebebiyet verebilecek başlığımızdan ötürü sayın Osman Birsen’den özür dileyerek, alıntı yaptığımız yazıda kendisine ait olan bölümü yeniden yayınlıyoruz;

“Ekonomik açıdan büyük etkileri olabilecek bir depremdi. O sabah hızlı bir şekilde borsa yönetim kurulunu topladık, şirketler ve yatırımcılar açısından durum tespiti yaptık. Bazı konuların netleşmesini beklemenin işlemler açısından faydalı olacağını düşündüğümüz için kapatma kararı verdik. Eleştirenler de oldu ama bu kararın faydaları görüldü.”

Saygılarımızla.

Rotaborsa.com

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir