USD32,60
EURO34,98
GBP41,36
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
Petrol84,30
GR. ALTIN2.427,13
BTC65.152,31
ETH3.403,83

Tatlıpınar Enerji hisse neden alamıyorum? TATEN tavanda bekleyen lot sayısı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son dönemde halka arzlara talepler yeniden artmaya başladı. Halka arzlarda istediği sayıda hisse alamayan yatırımcılar ise hisseler borsada işlem görmeye başladıktan sonra tavan olan hisseleri almak için emir giriyor fakat emirleri gerçekleşmiyor. Tatlıpınar Enerji Üretim A.Ş. (TATEN) halka arzı için tavana alış yazan yatırımcılar hisseyi neden alamadığını merak ediyor. Peki Tatlıpınar hisse neden alınmıyor? TATEN neden alamıyorum? Emir neden gerçekleşmiyor? Tavanda bekleyen lot sayısı nedir? İşte cevaplar…

Tatlıpınar Enerji TATEN hisse alınmıyor

Bir hissenin fiyatı, gün içinde hissede alıcı ve satıcıların dengesine göre oluşur. Yeni halka arz olan hisselerde alıcılar çok güçlü ve istekli, satıcılar ise az olunca fiyat %10 marj limiti olan fiyatta dengelenir ve hisse tavan olur. Tavan olan hissede alıcıların tavandan almak istedikleri lot sayıları tavana alış olarak girilir. satıcıların satmak istediği lot miktarı tavanda bekleyen emir miktarından düşük olduğu sürece hisse tavan olur.

TATEN tavanda bekleyen lot sayısı

Tatlıpınar halka arzında ilk işlem gününde tavanda yaklaşık 40 milyon lot alış emri bulunmaktadır.

Örneğin bir hisse güne tavanda 10 milyon lot alış emri ile başlamış olsun. 10 milyon lotluk tavanın bozulması için ya 10 milyon lot satış olmalı, ya da alıcılar emirlerini iptal etmelidir. Yatırımcıların gün içinde almak için yazdıkları emir, bu 10 milyon lotun arkasında sıraya girdiği için ve hissede az miktarda satış olup tavan bozulmadığı için alış emri gerçekleşmez. Rakamlar temsilidir.

Bazı yatırımcılar gün kapanışında hemen emir girmelerine rağmen ertesi gün neden tavandan alış yapamadıklarını da merak eder. Bunun sebebi borsada uygulanan kolokasyon uygulamasıdır. Kolokasyon kurumların özel müşterilerine sunduğu ve emirlerin daha hızlı iletilmesini sağlayan bir sistem ve oldukça maliyetli bir uygulamadır.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi twitter hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa instagram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa facebook hesabını takip etmek için tıklayınız.

2023 halka arz takvimi

Popüler Haberler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir