USD32,30
EURO35,13
GBP41,60
EURO/USD1,08
BIST10.409,73
Petrol82,10
GR. ALTIN2.405,23
BTC67.424,50
ETH3.486,99

TAB Gıda (TABGD) CEO’larından önemli açıklamalar!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TAB Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. (TABGD) Eş CEO’ları Özgür Çetinkaya, Sinan Ünal ve Gökhan Asok; şirketin 2024 birinci çeyrek finansallarının kamuya açıklanmasının ardından yayınlanan bilgi notunda şirket hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Buna göre; Sistem genelinde satışların 2023 yılına göre yaklaşık %85 artışla 47 milyar TL’ye ulaşması beklenirken, Konsolide gelirlerin yaklaşık %80 artışla 30 milyar TL’ye ulaşması ve Düzeltilmiş FAVÖK’ün yaklaşık 6,4 milyar TL olması öngörülüyor. Ayrıca şirket, restoran ağına 200’den fazla yeni restoran eklemeyi planlıyor.

TAB Gıda (TABGD) tahmin edilen ve gerçekleşen bilanço rakamlarını açıkladı! HABERLER, Gündemdekiler, Piyasa Haberleri Rota Borsa

Açıklamanın tam metni şu şekilde;

İlk çeyrekte mevsimsel etkiler ve Ramazan ayının etkisine rağmen yıla başarılı bir başlangıç yaptık. Hem kendi restoranlarımızdan hem de franchise’lar tarafından işletilen restoranlardan elde edilen satışları içeren sistem genelinde satışlarımız, bir önceki yıla göre %81 artışla 7,7 milyar TL’ye ulaştı. Benzer şekilde, gelirlerimiz enflasyondan arındırılmamış bazda bir önceki yıla göre %79 oranında arttı.
TMS 29’a göre gelirlerimiz bir önceki yıla göre %7,5 oranında reel büyüme göstererek 5,7 milyar TL’ye ulaştı. Etkin maliyet yönetimimiz ve güçlü satış performansımız sayesinde brüt kârımız ve FAVÖK’ümüz yıllık bazda sırasıyla %24 ve %15 artış göstererek 734 milyon TL ve 938 milyon TL’ye ulaştı. Çeyrek boyunca büyüme stratejimizi sürdürdük ve bu çeyrekte 39 yeni restoran açarak toplam restoran sayımızı 1.654’e çıkardık. Geçen yılın aynı döneminde %38 olan toplam restoran portföyümüz içindeki franchise oranı %43’e yükseldi. Tüm markalarımız genelinde franchise katılımındaki bu artış, franchise iş ortaklarımızın artan temsilinin ve kârlı büyümemize yaptıkları önemli katkının önemli bir göstergesidir. Restoran sayımızı istikrarlı bir şekilde artırmamız, pazardaki varlığımızı artırmak ve daha geniş bir müşteri tabanına hitap ederek gelir artışını sağlamak açısından önemlidir. 1Ç 2024’te fiş sayısı 45 milyona yükselerek daha fazla müşteri çekmedeki başarımızı vurgulamıştır. Buna ek olarak, paket servis hizmetlerini genişletmeye devam etmemiz, paket siparişlerinde önemli bir artışa yol açarak 11 milyona ulaştı ve bir önceki yıla göre %18’lik bir büyüme kaydetti. Bu büyüme, müşterilerin online sipariş verme yönündeki değişen taleplerini karşılayabilecek şekilde operasyonlarımızı adapte ettiğimizi göstermesi açısından çok önemli olarak değerlendiriyoruz.

Dijitalleşme çabalarımız doğrultusunda, müşteri deneyimini ve operasyonel verimliliği artırmak için gerekli olan ek kiosk ekranları kurduk. Portföyümüz dahilindeki restoranlarımızda şu anda 768 adet kiosk ekranı bulunuyor ve bu sayı her geçen gün artış göstermektedir. Bu kiosklar bekleme sürelerinin kısalmasına ve sipariş doğruluğunun artmasına yardımcı olarak daha yüksek müşteri memnuniyetine katkıda bulunuyor, etkili bir şekilde ilave ürün satışı fırsatı yaratmakta ve daha verimli maliyet yönetimi sağlamaktadır. Sonuç olarak, faaliyetlerimizin son derece iyi performans gösterdiğini, sağlam ve istikrarlı bir büyüme sergilediğini bildirmekten memnuniyet duyuyoruz. Enflasyon muhasebesi zaman zaman operasyonel performansı gölgeleyebilse de, başarımızın devam edeceğine, 2023 yılı sonunda paylaştığımız öngörülerimize ulaşacağımıza ve önümüzde uzanan büyüme vaadeden geleceğe olan güvenimizi koruyoruz.
Tüm paydaşlarımıza, franchise girişimcilerimiz, çalışanlarımıza ve yatırımcılarımıza vizyonumuza verdikleri destek ve duydukları güven için en içten teşekkürlerimizi sunarız. Özveriniz ve bağlılığınız
süregelen başarılarımızın ayrılmaz bir parçasıdır.

2024 Yılı için Öngörü

2024 yılı için beklentilerimiz 25 Aralık 2023’te KAP’ta açıklanmış olup, TMS 29 enflasyon muhasebesinin etkisi hariç tutulmuştur. Sistem genelinde satışların 2023 yılına göre yaklaşık %85 artışla 47 milyar TL’ye ulaşmasını bekliyoruz. Konsolide gelirlerimizin yaklaşık %80 artışla 30 milyar
TL’ye ulaşması ve Düzeltilmiş FAVÖK’ümüzün yaklaşık 6,4 milyar TL olması öngörmekteyiz. Ayrıca,
restoran ağımıza 200’den fazla yeni restoran eklemeyi planlamaktayız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Popüler Haberler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir