USD32,77
EURO35,09
GBP41,61
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
Petrol82,67
GR. ALTIN2.457,00
BTC66.266,63
ETH3.506,13

Koç Holding Yapı Kredi’nin yüzde 27,02 hissesini satıyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koç Holding A.Ş. tarafından 25 Temmuz 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan bildirimde Hisse satışına ilişkin yetkilendirme ve satış sürecinin başlangıcı hakkında açıklama yapıldı.

Koç Holding Yapı Kredi'nin yüzde 27,02 hissesini satıyor! HABERLER, Gündemdekiler, Şirket Haberleri Rota Borsa

Açıklamada banka sermayesinin %27,02’sine denk gelen 575 milyon lota kadar hissenin borsa dışında kurumsal yatırımcılara satılacağı belirtildi. Hızlandırılmış talep toplama yöntemi ile borsa dışında kurumsal yatırımcılara satış işlemi (“İşlem”) kapsamında Citigroup Global Markets Limited, J.P. Morgan Securities plc ve Merrill Lynch International müşterek koordinatör ve talep toplayıcılar olarak yetkilendirildi ve satış süreci bugün başladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (“Banka”) sermayesinin %27,02’sine tekabül eden ve sahibi olduğumuz toplam 2.282.666.574 TL nominal değerli payların 575.000.000 TL nominal değere kadar olan kısmının (“Paylar”) (çıkarılmış sermayeye oranı %6,81), hızlandırılmış talep toplama yöntemi ile borsa dışında kurumsal yatırımcılara satış işlemi (“İşlem”) kapsamında Citigroup Global Markets Limited, J.P. Morgan Securities plc ve Merrill Lynch International müşterek koordinatör ve talep toplayıcılar (Joint Global Coordinators and Joint Bookrunners, “Müşterek Koordinatör ve Talep Toplayıcılar”) olarak yetkilendirilmiş ve satış süreci bugün başlamıştır.

Satılacak pay adedi ve satış fiyatı gibi İşlem’e ilişkin nihai şartlar, hızlandırılmış talep toplama süreci sonucunda belirlenecektir. Hızlandırılmış talep toplama sürecinin tamamlandığı ve satış sonuçları ayrıca açıklanacaktır.

Şirketimizin portföy optimizasyonu amacıyla gerçekleştirilmesi öngörülen İşlem’in Banka paylarının likiditesi ve halka açıklık oranını artırması beklenmektedir.

İşlem kapsamında, Paylar’ın tamamının satılması halinde, Banka’daki doğrudan pay sahipliğimizin %20,22 olması ve Banka’nın halka açıklık oranının %38,82’a yükselmesi beklenmektedir. Böylece, Koç Holding A.Ş. (“Koç Holding”) ve halihazırda Banka’nın %40,95 payına sahip bağlı ortaklığı Koç Finansal Hizmetler A.Ş.’nin Banka’daki toplam paylarının %61,17 olması beklenmekte olup, Koç Topluluğu Banka’nın ana hissedarı olmaya devam edecektir. 

Ortaklığımız ve Koç Finansal Hizmetler A.Ş.’nin İşlem sonrasında sahibi olacakları Banka payları için, birtakım mutat istisnalar ve Müşterek Koordinatör ve Talep Toplayıcılar’ın izni ile gerçekleştirilecekler hariç olmak kaydıyla, İşlem’in tamamlanmasını takip eden 90 günlük süre için satmama taahhüdü verilmiştir.

Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulu’nun yürürlükteki Özel Durumlar Tebliği’nde yer alan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan bilgileri tam olarak yansıttığını, bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz.

Tüm KCHOL hisse haberleri için aşağıdaki linke tıklayınız.

https://rotaborsa.com/etiket/kchol-hisse-haberleri/

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi twitter hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Popüler Haberler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir