USD32,54
EURO34,81
GBP40,50
EURO/USD1,07
BIST9.720,51
Petrol87,99
GR. ALTIN2.444,10
BTC64.925,88
ETH3.198,94

İş Bankası halka arz gözükmüyor | İşcep halka arz nasıl alınır?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Halka arzlar borsada rekor sayıda ilgi görmeye devam ediyor. Her geçen gün artan halka arzlara katılan yatırımcı sayısı 1,8 milyonu aştı. Halka arzlara İş Bankası, İşcep, İş Yatırım üzerinden katılmak isteyen yatırımcılar ise bazen halka arzın görünmemesi sorunu ile karşılaştıklarını ve “Talep verebileceğiniz mevcut bir halka arz bulunmamaktadır” uyarısı aldıklarını söylüyor. Bu yazımızda; İş Bankası halka talep girişi nasıl yapılır? İş Bankası İşcep halka arz neden gözükmüyor? İş Bankası halka arz neden görünmüyor? İş Bankası halka arz ne zaman hesaba geçer? İşcep halka arz nasıl alınır? Gibi sorulara cevap arayacağız.

İş Bankası İşcep halka arz görünmüyor, İş Bankası halka arz talep girişi

Borsa yatırımcılarının halka arzlar için en çok tercih ettikleri kurum ve uygulamalardan biri İş Bankası ve İşcep’tir.. Yatırımcılar halka arzların bazılarında halka arz olacak hisseyi göremediklerini ve “Talep verebileceğiniz mevcut bir halka arz bulunmamaktadır” uyarısı aldıklarını belirtmektedir. Bu durumun birkaç farklı sebebi olabilir.

Birinci sebep, bankanın halka arzda konsorsiyum üyesi olmaması olabilir. İş Bankası halka arzlarda genellikle konsorsiyum üyesi olarak yer alır ancak nadiren katılmadığı halka arzlar da olabilmektedir.

İkinci olarak halka arzlarda dağıtım yöntemleri değişiklik gösterebilir. Bazı halka arzlar borsada satış ve tamamen eşit dağıtım yöntemi ile talep toplar. Bu tür halka arzlarda yatırımcılar normal hisse alır gibi hisse kodunu seçerek İKG seçeneği ile birlikte talep yapmalıdır. Bazı halka arzlar ise yalnızca bireysel yatırımcılara eşit dağıtım kullanır. Bu tür halka arzlarda yatırımcılar normal hisse alır gibi değil, uygulama ya da web sitesinin “halka arz” sekmesini seçerek talep girişlerini gerçekleştirmelidir. İş bankasında tamamen eşit halka arzlarda da yine “halka arz” sekmesini kullanmak mümkün olabilmektedir.

İş Bankası halka arz göremiyorum | İş Bankası halka arz saatleri

Halka arzlarda talep girişi için belirlenen saatler bulunmaktadır. Tamamen eşit halka arzlarda talep girişleri saat 10.00-13.00 arasında yapılabilir. Bireysel yatırımcılara eşit halka arzlarda ise genellikle saat 09.00-17.00 saatleri arasında talep girişi yapılabilir. Halka arzın görüneme sebeplerinden biri de bu yatırımcıların talep giriş saatleri dışında işlem yapmak istemeleri olabilmektedir. Yatırımcıların halka arzlar için talep giriş saatlerini kurumlardan teyit etmeleri önemlidir.

Halka arz portföyde gözükmüyor. Halka arz ne zaman hesaba geçer?

Halka arzlarda, halka arzı gerçekleştiren kurumun talep toplama sonrası halka arz sonuçlarını açıklamak için 2 iş günü süresi olur ancak kurumlar genellikle ilk iş gününde sonuçları açıklar. Hisselerin ve lotların hesaba geçme süresi ise kurumdan kuruma farklılık gösterebilir. İş Bankası ya da İşcep üzerinden yapılan taleplerde hisseler ve lotlar genellikle halka arzın işleme başlayacağı tarihten 1 ya da 2 gün önce hesaplarda görünmeye başlar.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi twitter hesabını takip etmek için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir