USD32,51
EURO34,80
GBP40,48
EURO/USD1,07
BIST9.712,46
Petrol88,23
GR. ALTIN2.427,77
BTC66.087,66
ETH3.255,05

HSBC halka arz gözükmüyor | HSBC halka arz nasıl alınır?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa İstanbul’da hisse senetlerinin ve halka arzların yükselen performansları, yatırımcı ilgisinin de bu alan kaymasına sebep oluyor. Yatırımlarını borsada değerlendirmek isteyen yatırımcılar çeşitli banka ve aracı kurumlarda hesap açmaya ve borsaya akın etmeye devam ediyor. Son dönemin tercih edilen bankalarından biri de HSBC ve HSBC Mobil oldu. Ancak bazı yatırımcılar halka arz taleplerini girmek için halka arzları göremediklerini ve zorlandıklarını ifade ediyor. Bu yazımızda; HSBC halka arz talep girişi nasıl yapılır? HSBC halka arz neden gözükmüyor? HSBC halka arz neden görünmüyor? HSBC Mobil halka arz nasıl alınır? HSBC halka arz hisse nasıl alınır? Gibi sorulara cevap arayacağız.

HSBC halka arz görünmüyor, HSBC Mobil halka arz talep girişi

Borsa yatırımcılarının son zamanlarda sıkça tercih etmeye başladığı bankalardan biri de ING Bank oldu. Yatırımcılar halka arzların bir kısmında halka arz olacak hisseyi göremediklerini belirtmekte. Bu durumun birkaç farklı sebebi olabilir.

Birinci sebep, bankanın halka arzda konsorsiyum üyesi olmaması olabilir. HSBC, halka arzlarda genellikle konsorsiyum üyesi olarak yer alır ancak katılmadığı halka arzlar da olabilmektedir. HSBC’nin halka arzda konsorsiyum üyesi olup olmadığını Rotaborsa üzerinden yayınlanan halka arz haberlerini takip ederek öğrenebilirsiniz.

İkinci olarak halka arzlarda dağıtım yöntemleri değişiklik gösterebilir. Bazı halka arzlar borsada satış ve tamamen eşit dağıtım yöntemi ile talep toplar. Bu tür halka arzlarda yatırımcılar normal hisse alır gibi hisse kodunu seçerek İKG seçeneği ile birlikte talep yapmalıdır. Bazı halka arzlar ise yalnızca bireysel yatırımcılara eşit dağıtım kullanır. Bu tür halka arzlarda yatırımcılar normal hisse alır gibi değil, uygulama ya da web sitesinin “halka arz” sekmesini seçerek talep girişlerini gerçekleştirmelidir.

HSBC halka arz göremiyorum | HSBC halka arz saatleri

Halka arzlarda talep girişi için belirlenen saatler bulunmaktadır. Tamamen eşit halka arzlarda talep girişleri saat 10.00-13.00 arasında yapılabilir. Bireysel yatırımcılara eşit halka arzlarda ise genellikle saat 09.00-17.00 saatleri arasında talep girişi yapılabilir. Halka arzın görüneme sebeplerinden biri de bu yatırımcıların talep giriş saatleri dışında işlem yapmak istemeleri olabilmektedir. Yatırımcıların halka arzlar için talep giriş saatlerini kurumlardan teyit etmeleri önemlidir.

Halka arz portföyde gözükmüyor. Halka arz ne zaman hesaba geçer?

Halka arzlarda, halka arzı gerçekleştiren kurumun talep toplama sonrası halka arz sonuçlarını açıklamak için 2 iş günü süresi olur ancak kurumlar genellikle ilk iş gününde sonuçları açıklar. Hisselerin ve lotların hesaba geçme süresi ise kurumdan kuruma farklılık gösterebilir. HSBC üzerinden yapılan taleplerde hisseler ve lotlar genellikle halka arzın işleme başlayacağı tarihten 1 ya da 2 gün önce hesaplarda görünmeye başlar.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi twitter hesabını takip etmek için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir