USD31,14
EURO33,81
GBP39,55
EURO/USD1,09
BIST9.179,48
Petrol82,15
GR. ALTIN2.034,30
BTC57.109,79
ETH3.241,09

Hisseler neden bölünür? Sermaye artırımı ne demektir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hisse senetleri bölünme işlemine tabi tutulabilirler, çünkü hisse senetlerinin nominal değerinin azaltılması, yatırımcıların hisse senetlerine daha kolay erişmelerine ve işlem hacminin artmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, yüksek hisse senedi fiyatları, yatırımcıların hisse senetlerine yatırım yapmalarını zorlaştırabilir ve hisse senetlerinin fiyatını nominal değerinde düşürmek, hisse senetlerinin daha cazip hale gelmesine yardımcı olabilir.

Sermaye artırımı ise, şirketin kaynaklarını artırmak için yeni hisse senetleri ihraç etmesiyle gerçekleşir. Sermaye artırımı, bir şirketin büyüme potansiyelini artırabilir ve yeni yatırımcıların şirkete yatırım yapmalarına olanak tanır. Yeni hisse senetleri ihraç edildiğinde, şirketin hisse senetlerinin sayısı artar ve hisse senedi fiyatı düşebilir. Bu, yatırımcıların hisse senetlerine daha uygun fiyatlarla yatırım yapmalarına olanak tanır.

Sermaye artırımı, şirketlerin büyüme projelerini finanse etmek için gereksinim duydukları sermayeyi sağlamalarına da yardımcı olabilir. Bu projeler, örneğin yeni bir tesis açmak veya araştırma ve geliştirme çalışmalarını finanse etmek için gereksinim duyulan yatırımları içerebilir.

Özetle, hisse senetleri bölünme işlemine tabi tutularak nominal değerlerinin azaltılması hisse senetlerine erişimi kolaylaştırabilirken, sermaye artırımı ise şirketlerin büyümek veya projelerini finanse etmek için ihtiyaç duydukları sermayeyi sağlamalarına yardımcı olabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir