USD27,38
EURO29,01
GBP33,47
EURO/USD1,06
BIST8.334,94
Petrol92,09
GR. ALTIN1.628,19
BTC27.034,68
ETH1.674,52

Hisseler nasıl taban olur? Taban olan hisse nasıl satılır?

featured

Hisselerin taban yapması genellikle olumsuz haberler veya kötü piyasa koşulları gibi faktörlere bağlıdır. Taban yapan bir hisse genellikle düşük fiyatlara sahip olur ve düşük bir piyasa hacmi gösterir. Bu nedenle, taban yapan bir hisse satmak için doğru zamanda satım yapmak önemlidir. Ancak, bir hisse fiyatının ne zaman düşmeye başlayacağına dair net bir tahmin yapmak zordur ve bu nedenle yatırımcıların stratejilerini riskleri minimize edecek şekilde oluşturmaları gerekir.

Taban olan hisse nasıl satılır?

Taban olan bir hissede satıcılar güçlü, alıcılar ise çok zayıf demektir. Taban olan bir hisseyi satabilmek için tabanda satış bekleyen lotların bir alıcı tarafından alınması ya da satış emirlerinin silinmesi gerekir. Aksi halde yazılacak emir tabanda bekleyen satışların arkasında sıraya gireceği için satış emri gerçekleşmez. Örneğin tabanda 5 milyon lot satış emri bekliyorsa, sonrasında verdiğiniz satış emrinin gerçekleşmesi için önce bu 5 milyon lot için alıcı gelmesi gerekmektedir. Bu durumda satıcılar ya tabanın bozulmasını bekleyecek, ya da hisse de dalgalanmanın sona erip fiyatların oturmasını bekleyecektir.

Bir hisse senedi satmadan önce, yatırımcıların şirketin temel analizini yapmaları, finansal durumunu, yönetim ekibinin kalitesini, büyüme potansiyelini, rekabet avantajlarını ve gelecekteki potansiyel riskleri değerlendirmeleri önemlidir. Ayrıca, teknik analiz yöntemlerini kullanarak da hisse fiyatının hangi yönde hareket edebileceğini anlamak için grafikleri incelemek faydalı olabilir.

Bir hisse senedini satmak için, yatırımcıların öncelikle hisse senedini hangi fiyattan satmak istediklerine karar vermeleri gerekir. Daha sonra, piyasayı ve şirket haberlerini izleyerek, hisse senedinin fiyatının istenen seviyeye yaklaşması durumunda satım işlemi gerçekleştirilebilir. Ancak, hisse senedi fiyatının ne zaman istenen seviyeye ulaşacağına dair bir garantisi yoktur ve yatırımcıların satış işleminden önce piyasa ve şirket haberlerini yakından takip etmeleri ve satış işlemi için bir fiyat hedefi belirlemeleri önemlidir.

Sonuç olarak, hisse senedi alım satımında başarılı olmak için yatırımcıların, temel ve teknik analizleri dikkatlice kullanmayı öğrenmesi gerekir.


Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi twitter hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa instagram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa facebook hesabını takip etmek için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir