USD28,99
EURO31,17
GBP36,40
EURO/USD1,07
BIST7.728,44
Petrol75,75
GR. ALTIN1.848,72
BTC41.445,60
ETH2.195,29

Hisse bakiyesi yetersiz ne demek? Borsada bakiye yetersiz ne demektir?

featured

Hisse bakiye yetersiz nedir

Borsada yatırım yaparken, yatırımcılar zaman zaman “hisse bakiyesi yetersiz” uyarısı almaktadır. Bu yazıda, hisse bakiyesi yetersiz uyarısının ne anlama geldiği ve borsada yetersiz bakiye nedir konularını ele alacağız.

Hisse bakiyesi yetersiz ne demek? Borsada bakiye yetersiz ne demektir? MAKALELER, Borsa Makaleleri Rota Borsa

Hisse Bakiyesi Yetersiz Ne Demek? Borsada Yetersiz Bakiye Nedir?

Yatırımcılar Ziraat Bankası (ZBorsa), Halkbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi, Vakıfbank gibi bazı büyük bankalarda işlem yapmak isterken “hisse bakiyesi yetersiz” uyarısı ile karşılaşmaktadır.

“Hisse bakiyesi yetersiz” uyarısı birkaç anlama gelebilir.

İlk olarak yatırımcı brüt takastaki bir hisseyi, aldığı gün satmak istiyor ve bu uyarıyı alıyor olabilir. Brüt takas tedbiri olan bir hissede aynı gün alınan hisse satılamaz.

İkinci olarak elinizdeki hisseden daha fazla bir sayıda lot satışı girmiş olabilirsiniz. Örneğin elinizde 100 lot hisse senedi varken 120 lot satış yazmak istediğinizde bu uyarıyı alabilirsiniz.

Son olarak hesabınızda komisyonu karşılayacak kadar nakit olmayabilir ve bu uyarıyı alıyor olabilirsiniz. Böyle durumlarda aracı kurumlar ile görüşülerek sorunun nasıl en hızlı şekilde çözüme ulaşacağını anlamak yatırımcının faydasına olacaktır.

Yetersiz Bakiye Neden Olur?

Yetersiz bakiye, genellikle yukarıda açıklanan durumlarda oluşur. Ayrıca yatırımcının hesabında beklenmedik bir işlem yapması veya hesabındaki nakit miktarının pozisyon açmak veya mevcut pozisyonları artırmak için yeterli olmaması sonucunda oluşur. Yetersiz bakiye ayrıca piyasa dalgalanmaları, margin call uyarıları veya geçersizleşen emirler gibi faktörler nedeniyle de oluşabilir. Durumun net olarak anlaşılması adına aracı krum ile irtibata geçilmesi fayda sağlayacaktır.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili en güncel bilgilere anlık ulaşmak için aşağıdaki linklere tıklayarak Rota Borsa sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz!

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi twitter hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa instagram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa facebook hesabını takip etmek için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir