USD32,52
EURO34,78
GBP40,49
EURO/USD1,07
BIST9.679,60
Petrol88,19
GR. ALTIN2.421,70
BTC66.680,05
ETH3.283,21

GDZ Elektrik halka arz oluyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. taslak izahnamesini SPK onayına sunarak halka arz sürecini başlattı. Toplam 117.234.680 adet payın satışı düşünülen halka arza Garanti Yatırım Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş., İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş., İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve TSKB birlikte liderlik edecek. Halka arzda satılacak payların 50.971.600 adedi sermaye artırımı, ek satış dahil 66.263.080 adedi ortak satışı yöntemi ile satışa sunulacak.

GDZ Elektrik halka arz oluyor! HABERLER, Gündemdekiler, HALKA ARZ, HALKA ARZ ONAYI BEKLEYEN ŞİRKETLER, Şirket Haberleri Rota Borsa

GDZ halka arz ne zaman?

Halk arz sonrası halka açıklık oranı %20.91 olacak şirket paylarında fiyat istikrarı işlemleri planlanıyor ancak detaylar onaylı izahname ile belli olacak. Dağıtım yönteminin henüz belli olmadığı halka arza katılım sağlanabilecek banka ve aracı kurumlar onaylı izahnamede belli olacak. Şirket, halka arzdan elde edeceği net gelirin tamamını, mali borçluluğunun azaltılmasında ve mevcut faaliyetlerin finansmanında kullanmayı planlamaktadır. Halka arzın 2024 yılı ilk 9 aylık döneminde gerçekleşmesi bekleniyor.

Taslak izahname için tıklayınız

Şirket hakkında

Resmi internet sitesinden;

Gdz Elektrik, günlük yaşamın vazgeçilmezi, tarımın, ticaretin ve sanayinin itici gücü olan elektriği; güvenli, verimli, çevre ve insan odaklı hizmet anlayışı ve çağın gerekliliklerine uygun teknolojik sistemleri ile tüketicilere ulaştırmaktadır.

Gdz Elektrik, 2013 yılından bu yana İzmir ve Manisa illerinde 47 ilçe ve 2.383 mahalleden oluşan toplam 13.123 kilometrekarelik yüzölçümü üzerinde, 3.6 milyon tüketiciye ve 5.9  milyon nüfusa  24 saat kesintisiz olarak elektrik dağıtım hizmeti vermektedir.

Güvenilir ve verimli şekilde enerji ulaştırılmasına öncülük eden Gdz Elektrik, “Hayat için enerji dağıtıyoruz” mottosuyla hizmet bölgesinde sürdürülebilir ve kaliteli elektrik dağıtım hizmeti vermek için çalışmalarını teknoloji ve inovasyon odaklı sürdürmektedir.

 Çalışan markası alanında hayata geçirdiğimiz projelerle ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. İş yeri kültürü ve çalışan memnuniyeti konusunda global ölçekte hizmet veren Great Place to Work®️ Enstitüsü’nün yürüttüğü programda, 2023 yılında Great Place to Work®️ Sertifikasını almaya hak kazandık.

2013 yılında başlayan elektrik dağıtım yolculuğumuz öncesinde, dağıtım bölgemizdeki elektrik dağıtım faaliyeti, 1982 yılına kadar İzmir Belediyesi bünyesinde kurulu Eshot Genel Müdürlüğü tarafından yürütülür.

1982 yılında yapılan düzenlemeler ile birlikte belediye ve birlik elektrik tesisleri Türkiye Elektrik Kurumu’na (TEK) devredilir. Devamında, İzmir, Manisa, Uşak, Aydın, Denizli ve Muğla illerini kapsayacak şekilde TEK Ege Elektrik Dağıtım Koordinatörlüğü kurulur. 1990 yılında her il için, TEK’e bağlı Elektrik Dağıtım Müesseseleri oluşturulur.

1994 yılında müesseseler Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye (TEDAŞ) bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmeye başlar ve bu durum 2004 yılına kadar bu şekilde devam eder.

Türkiye elektrik enerjisi sektörünün piyasa düzenine geçişine yönelik reform çalışmaları çerçevesinde TEDAŞ tarafından işletilen dağıtım şebekesi 21 dağıtım bölgesine bölünür ve TEDAŞ 02.04.2004 tarih ve 2004/22 sayılı Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı ile özelleştirme kapsam ve programına alınır. Bu doğrultuda, TEDAŞ’ın hissedarı olduğu Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. (Gediz EDAŞ), İzmir ve Manisa illerini kapsayan bölgede faaliyette bulunmak üzere 25.01.2005 tarihinde kurulur.

Gediz EDAŞ, elektrik dağıtım ve perakende satış faaliyeti göstermek üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan 24.08.2006 tarihli ve 874-33 sayılı Kurul Kararı ile “Dağıtım Lisansı”, aynı tarih ve 874-34 sayılı Kurul Kararı ile “Perakende Satış Lisansı” alır.

Gediz EDAŞ’ın özelleştirme süreci 2013 yılında tamamlanarak Aydem Enerji bünyesinde elektrik dağıtım yolculuğu başlar.

Gediz EDAŞ, 2013 yılında dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini ayrıştırır.

09.06.2015 tarihinde Gediz EDAŞ’ın ticaret ünvanı GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak değiştirilir.

Gdz Elektrik, Türkiye’nin ilk ve öncü entegre şirketi Aydem Enerji çatısı altında bugün abone sayısı ve elektrik tüketimi olarak Türkiye’nin en büyük ilk beş bölgesi içerisinde yer alan, ayrıca önemli sanayi, ticaret ve turizm merkezlerine ev sahipliği yapan faaliyet bölgesinde gerçekleştirdiği elektrik dağıtım hizmetini uluslararası kalite standartlarında, insan odaklı ve yenilikçi bir anlayışla kesintisiz sürdürmektedir.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir