USD32,52
EURO34,82
GBP40,50
EURO/USD1,07
BIST9.694,65
Petrol88,09
GR. ALTIN2.426,33
BTC66.033,28
ETH3.243,27

Garanti uygunluk testi cevapları 2023 | Garanti Bankası uygunluk testi nasıl geçilir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa İstanbul son yılların en gözde yatırım aracı oldu. Borsada işlem gören şirketler kazançlarını ve fiyatlarını katlarken, yatırımcıların borsaya olan ilgisi de artarak devam ediyor. Halka arzların da etkisinin görüldüğü yeni yatırımcı sayısı rekor üstüne rekor kırarken, ülkenin en çok tercih edilen aracı kurumlarından biri olan Garanti Bankası ve Garanti Yatırım üzerinden borsa hesabı açmak isteyen yatırımcılar, uygunluk testi cevaplarını vermekte zorlanıyorlar. Bu yazımızda Garanti Bankası ve Garanti Yatırım uygunluk testi ve uygunluk anketi cevapları konusunda yatırımcılara yardımcı olmaya çalışacağız.

Garanti uygunluk testi cevapları 2023 | Garanti Bankası uygunluk testi nasıl geçilir? MAKALELER, Borsa Makaleleri Rota Borsa

Uygunluk testi cevapları Garanti

Borsada hisse senedi yatırımı yapabilmek için öncelikle bir yatırım hesabı açılması gerekiyor. Hesap açılışı işlemi banka web sitesi ya da uygulaması üzerinden “Hesaplarım” ya da “Yatırım” sekmesini kullanarak “Yeni yatırım hesabı aç” seçeneği ile kolayca yapılabiliyor. Garanti Bankası yatırım hesabı açıldıktan sonra bir çok insanın zorlandığı “Uygunluk testi” ya da “uygunluk anketi” kısmında verilebilecek cevapları ise şu şekilde sıralayabiliriz.

Uygunluk testi başlarken sistem sizden yaşınız, eğitim durumunuz, mesleğiniz ve mesleğinizdeki yıl bazlı tecrübeniz ile yatırım süresi tercihlerinizi soracaktır. Burada yatırım süresi tercihi için kısa vade ya da orta vade seçilebilir.

Sonrasında çıkan “Risk ve getiri tercihleri” bölümünde ise “Enflasyonun üzerinde getiri beklentisiyle, yatırımımda düşük riskli ürünlere yatırım yapabilirim. (Anaparadan çok az bir miktar kaybetmeyi göze alabilirim) seçeneği seçilebilir.

Sonrasında çıkan yatırım tercihleri bölümünde “çok düşük riskli” satırı için “ürün hakkında yeterli bilgim var-ara sıra ayda birkaç defa-1-50.000 TL” seçeneği, “düşük riskli” satırı için “ürün hakkında yeterli bilgim var-ara sıra ayda birkaç defa-1-50.000 TL” seçeneği, “orta riskli” satırı için “ürün hakkında bilgim kısıtlı-nadiren yılda birkaç defa-1-50.000 TL” seçeneği, “yüksek riskli” satırı için “ürün hakkında bilgim kısıtlı-nadiren yılda birkaç defa-1-50.000 TL” seçeneği, “çok yüksek riskli” satırı için “ürün hakkında bilgim kısıtlı-nadiren yılda birkaç defa-1-50.000 TL” seçeneği seçilebilir.

Sonrasında işlemler onaylanarak test sonlandırılabilir. Testi doldururken yatırımcıların risk tercihlerini belirleyerek kendi risk grubunu tayin etmeleri yatırım geleceği için faydalı olacaktır.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde takip etmek için aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi facebook hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi twitter hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa instagram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir