USD32,52
EURO34,78
GBP40,49
EURO/USD1,07
BIST9.679,60
Petrol88,19
GR. ALTIN2.421,70
BTC66.680,05
ETH3.283,21

Fiyat Kazanç oranı F/K nedir, nasıl yorumlanır? F/K oranı ne olmalı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin temel analizinde en çok kullanılan terimlerden biri Fiyat Kazanç oranı F/K’dır. Peki hisse değerlemesi için çok önemli bir veri olan fiyat kazanç oranı nedir? F/K oranı nasıl hesaplanır? F/K oranı nasıl yorumlanır? Bu yazımızda bu sorulara cevap vereceğiz.

Fiyat Kazanç oranı F/K nedir, nasıl yorumlanır? F/K oranı ne olmalı MAKALELER, Borsa Makaleleri Rota Borsa

F/K oranı nedir?

Fiyat/kazanç oranı bir şirketin son 4 çeyrekte elde ettiği kâr miktarına göre fiyat ölçümünde kullanılan bir değerleme oranıdır. Kâr çarpanı olarak da bilinir. Hisselerin ucuz ya da pahalı olduğunu yorumlamak için kullanılan bir değerleme yöntemidir.

F K oranı yüksek olması ne demek? FK oranı düşükse ne olur?

Genel olarak yüksek Fiyat/Kazanç oranı ile işlem gören hisseler pahalı, düşük Fiyat/Kazanç oranı ile işlem gören hisseler ucuz olarak kabul edilse de bu oran tek başına bir şirkete ait değerleme yapmak için yeterli değildir.

FK nasıl hesaplanır örnek

Fiyat/Kazanç oranı, hisse fiyatının şirketin son 4 çeyrekte elde ettiği hisse başına kâr tutarına bölünmesi ile elde edilir. Örnek olarak 100 TL değer ile işlem gören bir hisse senedinin son 4 çeyrekte hisse başına kâr tutarı 10 TL ise Fiyat/Kazanç oranı 100/10=10 olacaktır.

FK oranı nasıl yorumlanır?

Şirket son 4 çeyrekte zarar etmişse Fiyat/Kazanç oranı hesaplanmaz. Fiyat/Kazanç oranı hisse fiyatına ve açıklanan her döneme ait finansal tablolara göre değişim gösteren sabit olmayan bir veridir. F/K oranı hisse değerlemesinde kullanılan çok önemli bir veridir ve genel anlamda düşük FK ile işlem gören şirketler ucuz, yüksek FK ile işlem gören şirketler pahalı kabul edilir. Ancak bazı şirketler için, özellikle agresif büyüyen şirketler için oluşan yüksek FK oranları piyasada normal kabul edilebilir.

F/K oranı ne olmalı?

“Borsa geleceği satın alır” mantığı ile bakıldığında, bugün yüksek FK ile işlem gören ancak ilerleyen yıllarda kârını artırması beklenen şirketlere yatırımcılar bugünden yüksek FK oranları ve fiyattan fiyatlama yapabilirler. Yatırımcıların şirket finansallarını, yatırımcı sunumlarını ve yatırım planlarını inceleyip karar vermeleri faydalı olacaktır.

Halka arzlar ve borsa ile ilgili haberlere en hızlı şekillde ulaşmak için aşağıdaki linklere tıklayarak sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz!

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi twitter hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa instagram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa facebook hesabını takip etmek için tıklayınız.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir