USD32,35
EURO34,46
GBP40,32
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
Petrol90,59
GR. ALTIN2.461,96
BTC68.329,12
ETH3.390,54

Enerya Enerji (ENERY) hisse yorumları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enerya Enerji A.Ş. (ENERY) geçtiğimiz haftalarda SPK onayı alarak yatırımcılardan talep topladı ve 23 Ağustos 2023 tarihinden bu yana borsada işlem görüyor. 88,76 TL fiyat ile halka arz olan Ahlatcı Doğalgaz iştiraki enerji şirketi arka arkaya tavan kapanışlar yaparak 5 Eylül 2023 gününü 208,60 TL fiyattan kapattı. 6 Eylül gününe de tavan fiyat ile başlayan hissede bir anda satışların derinleşmesi ile devre kesici çalıştı ancak sonrasında toparlanarak yeniden tavandan işlem görmeye başladı. 7 Eylül günü diğer halka arzlara gelen satışların da etkisiyle taban olan hisse 8 eylül gününde de de panik satış emirleri ile birlikte tabandan başlayan hisse gün içinde taban çözdü ve güne dalgalı bir fiyat seyri ile devam ediyor.

Enerya Enerji (ENERY) hisse yorumları HABERLER, Şirket Haberleri Rota Borsa

Enerya Enerji (ENERY) hisse yorum

Enerya Enerji hisseleri, faaliyet gösterdiği sektörün son zamanlarda ilgi gören bir sektör olması sebebiyle yatırımcılardan büyük rağbet gördü. 8. işlem gününde tavan bozan hisse aynı gün yine tavan kapanış yaptı ve bir sonraki günü de yine tavan fiyattan kapattı. Hissenin geleceği için henüz bir yorum yapmak için erken olsa da, enerji sektöründeki diğer şirketlerin performansı yatırımcıların iştahını kabartmaya yetti.

Enerya Enerji hisseleri için Borsa İstanbul 4 Eylül tarihinde bir tedbir kararı aldı. İlgili haberi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Şirket hisseleri tedbir kararının alındığı günden sonraki işlem gününde de tavan kapanış gerçekleştirdi. Bu açıdan bakıldığında karar hisse üzerinde henüz olumsuz bir etki göstermedi.

Şirket 4 Eylül tarihinde halka arz gelirinin kullanımına ilişkin açıklama yaptı. ilgili haberi aşağıdaki link üzerinden okuyabilirsiniz.

Enerya Enerji halka arz gelirinin bugüne kadar küçük bir kısmını kullandı. Bu harcamayı da Adabank’ın satın alınması için kullandı.

Şirket yine 4 Eylül tarihinde tahmin edilen ve gerçekleşen bilanço rakamlarını paylaştı.

Buna göre toplam satışlar ilk 6 ayda tahminlerin üzerinde gerçekleşirken, FAVÖK ve kâr rakamı tahminlerin altında kaldı. Yatırım harcamaları da yine tahminlerin üzerinde gerçekleşti.

Enerya enerji hisse alınır mı?

Enerya Enerji halka arz sonrası %158 yükseliş yaşadı. Bu oran son dönemde halka arz olan enerji şirketlerinin altında kalmış gibi görünse de, esasen borsa için oldukça yüksek bir oran sayılabilir. Hissenin yükselişine devam edip etmeyeceği, yatırımcı ilgisi ve şirketin haber akışına göre şekillenecektir. Bu durumda yatırımcılar hisseyi alma kararı verirken mutlaka bu faktörleri dikkate almalıdır. Olası kazanç ihtimalinin yanında, olası kayıp ihtimalinin de göz önünde bulundurularak risk yönetimi yapılması faydalı olacaktır.

Küçük yatırımcılar halka arzlarda tavan bozulurken 2 farklı yöntem izlerler. Bir kısmı tavan bozulduğunda bunu satış fırsatı olarak algılayıp hisselerini satar, bir kısmı ise alım fırsatı olarak görerek ekleme yaparlar. Bu 2 davranıştan hangisinin doğru olduğunun bir matematiği yoktur. İlk yolu tercih edenler risk almayı sevmeyen ve kazandığı ile yetinen yatırımcılar olarak adlandırılabilir. İkinci yolu seçenler ise çok daha fazla kazanç için risk alan gruptur. Burada önemli olan, yatırımcıların risk algısı ve risk toleransları olacaktır.

Enerya Enerji hisse analiz

Şirket borsada işlem görmeye başlayalı henüz 9 gün olduğundan ve her gün tavan kapanışlar yaptığından, şirket grafiği üzerinde bir teknik analiz yapmak mümkün değildir. Zaman içinde grafik oturduğunda teknik analiz çalışmaları yapılacaktır.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi twitter hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa instagram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa facebook hesabını takip etmek için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir