USD20,96
EURO22,46
GBP26,41
EURO/USD1,07
BIST5.114,97
Petrol76,40
GR. ALTIN1.312,76
BTC27.166,35
ETH1.902,29

Dünya Ticaret Örgütü’nden Türk çeliği kararı

featured

Dünya Ticaret Örgütü (WTO), Amerika Birleşik Devletleri’nin uygulamakta olduğu çelik ve alüminyuma ilave gümrük vergisi uygulamasını kural dışı buldu.

Önceki başkan Donald Trump döneminde “ulusal güvenlik kaygısı” gerekçesiyle alınan karara Türkiye, Norveç, İsviçre ve Çin itiraz etmişti. Dünya Ticaret örgütü ise vergilendirmenin sebebinin savaş veya benzeri olağanüstü bir durum dışında alındığını belirterek uygulamayı küresel ticaret kurallarına aykırı olarak değerlendirdi.

ABD kanadından yapılan ilk açıklamada kararın tanınmayacağı ve mevcut uygulamanın devam edeceği belirtildi.

Dünya Ticaret Örgütü'nden Türk çeliği kararı Ekonomi Haberleri, Gündemdekiler, HABERLER, Piyasa Haberleri, Şirket Haberleri Rota Borsa

Olası Senaryolar

Amerika Birleşik Devletleri, Dünya Ticaret Örgütü kararına uymaz ise, itirazda bulunan 4 ülkenin de ABD’ye karşı ek vergi uygulama hakkı doğacak. Amerika Birleşik Devletleri karar henüz resmi bir itiraz yapmazken, olası seçenekler arasında itiraz yolu da bulunuyor.

Öte yandan Çin yetkilileri ABD’nin karar ile ilgili en kısa zamanda reaksiyon göstermesini beklediklerini açıkladı. Türkiye’den karar ile ilgili henüz resmi bir makamdan açıklama gelmedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Rota Borsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!