USD31,15
EURO33,81
GBP39,52
EURO/USD1,08
BIST9.179,48
Petrol82,28
GR. ALTIN2.037,67
BTC57.193,42
ETH3.256,26

Borsada yarın bizleri neler bekliyor? 19 Şubat 2023

borsada bizi neler bekliyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsada yoğun haber akışı ile geçen bir haftayı geride bıraktık

Borsada çok fazla haber akışı olan önemli bir hafta geride kaldı. Deprem felaketi sonrası 6 ve 7 Şubat tarihlerinde borsanın işlemlere açılması önemli bir gündem maddesi oldu ve ardından işlemlerin iptal edilmemesi, yatırımcılar tarafından endişelere sebep oldu. Ardından Borsa İstanbul tarafından bir çok tedbirler getirildi.  Bir çok şirketin geri alım programı başlatarak kendi şirket hisselerini geri almaya başlaması ve Bireysel Emeklilik Sistemi fonlarının hisse alma zorunlulukları ise en önemli tedbirler olarak öne çıktı.

Tüm bunlar yaşanırken 7 Şubat tarihinde özellikle kredili işlem yapılarak taşınan hisse yatırımcıları ve vadeli işlemlerdeki yükseliş pozisyonda kalan yatırımcılar ise ciddi kayıplar yaşadı. 15 Şubat tarihinde işlemler başladığında alınan tedbirlerin de etkisiyle her ne kadar tüm hisseler günlük önemli kazançlar elde etse de geride bıraktığımız tüm zaman boyunca, ortada yüksek maliyetlerde hisse taşıyan büyük bir yatırımcı kitlesi bulunuyor.

Böyle bir durumda bundan sonraki süreç için analiz yapmak da elbette zorlaşıyor. Borsanın bundan sonraki seyri açısından avantaj ve dezavantajları sıralamak akılcı görünüyor. Şirketlerin geri alım yapması bir avantaj gibi görünse de geri alım programının uzun bir süreç olması ve çoğu şirketin yapmış olmak için geri alım programı açıklaması bence endeks üzerinde önemli etkisi olan bir madde değildir. Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki fonların yapmakla zorunlu olduğu alımlarının çoğunu geride bıraktığımız haftada yaptığını düşünüyorum. Dolayısıyla önümüzdeki hafta bu olumlu etkinin de etkisini kaybedeceğini düşünüyorum.

Bist 100 harici şirketlerin performansı oldukça geride kaldı

Bist100 haricindeki hisselerin performans olarak çok kötü bir dönem geçirdiği ve eski zamanlara göre daha hacimsiz seanslar gerçekleştiğini görüyoruz. Tüm bu işaretlerle piyasada etkin para sahibi aktörlerin süreci izleme şeklinde geçirdiğini ve belirsizlik ortamının geçmesini beklediğini düşünüyorum. Vadeli işlemlerde açık pozisyon sayısının son dönemlerdeki en düşük seviyede olması ve pay vadelilerde çok hacimsiz seanslar yaşanması da belirttiğim gibi yatırımcıların bekle gör politikasından kaynaklandığını düşünüyorum. Şubat sonunda vadeli işlemlerde de vade sonu olması da bir başka etken elbette. Dolayısıyla alanın aldığı, satanın sattığı, şu ana kadar satmayanın beklediği bir dönem yaşıyoruz. Bundan sonraki süreçte kartların en baştan karıldığı ve yeni oyun kurulacağını düşünmenin saçma olmayacağı kanaatindeyim.

Bist 100 grafik üzerinde analiz

Tüm bu belirsiz piyasa koşullarında bizlere grafik üzerinde analiz yapmaktan da başka çare kalmıyor.

Borsada yarın bizleri neler bekliyor? 19 Şubat 2023 HABERLER, Gündemdekiler, Piyasa Haberleri, Traderkng, YAZARLAR Rota Borsa

Grafikte görüldüğü gibi kırmızı kanal içerisinde hareketler devam ediyor ve son tedbirlerle birlikte kanalın alt noktasından fiyatların uzaklaştığını görüyoruz. Endekste bir süre dinlenme ve güç toplama maksatlı yatay bir bantta zaman geçirmesi en iyi senaryo olacaktır. Bu sağlandıktan sonraki dönemde kırmızı kanalın üst noktası (şu an 5430) üzerinde bir fiyatlama başlaması halinde tüm düşüş sürecinin geride kalacağını düşünmenin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Elbette yatay bir bant hareketi yaparak konsolide olacaksa 4880 seviyesinin üzerinde olmasının olumlu olacağını söylemek istiyorum. Kısa vade hareket için ise 5110 ara direnç seviyesinin üzerinde fiyatlama yapması halinde endeks açısından olumlu olacaktır.

Toparlarsak;

  • Bir süre yatay bant içerisinde dinlenme süreci yaşamasının daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Bu sürecin 4880 üzerinde olması umut verici olacaktır.
  • 4880 altında bir fiyatlama olması halinde teknik olarak tekrar bozulma olacaktır.
  • Kısa vade 5110 ara direnç üzerinde daha olumlu piyasa görebiliriz.
  • Tüm süreç geride kaldığında şu an 5430 da bulunan kırmızı kanal üzerinde fiyatlama başlaması halinde çok olumlu süreçten bahsedebiliriz.

Yazar: Traderkng

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir