USD20,96
EURO22,46
GBP26,41
EURO/USD1,07
BIST5.114,97
Petrol76,40
GR. ALTIN1.312,76
BTC27.150,17
ETH1.899,12

Borsada yarın bizleri neler bekliyor? 02 Şubat 2023

borsada bizi neler bekliyor

Bist100 endeksin üst üste gelen düşüşlerin ardından bugün çok büyük oynaklık sonrası 4480 seviyesine kadar düşüş gerçekleşti ve ardından ciddi bir tepkiyle 4752 puandan kapanış gerçekleşti. Böylece 8 günün ardından 9. gün zor da olsa artı kapanış gerçekleşmiş oldu.

Borsada yarın bizleri neler bekliyor? 02 Şubat 2023 HABERLER, Gündemdekiler, Şirket Haberleri, Traderkng, YAZARLAR Rota Borsa

Endeksin yukarıdaki günlük grafiğinde 4480 seviyesine kadar geri çekildiğinde çalışan kanal alt noktasını görüyoruz. Bu seviyeden yukarı tepki hareketi almasını normal karşılamak gerektiğini düşünüyorum.

Uzun düşüş barları sonrası bu gelen kapanışla endeksin 9. düşüş gününde hem yukarı hem aşağı pin bırakan ve açılışla kapanışın birbirine çok yakın olduğu bir günlük mum görüyoruz. Piyasanın bugün kararsız kaldığını ifade eden bir mum olsa da son günlerin ardından kapanışa yakın tepkinin güçlü olması bir nebze ilerleyen günler adına umut verici oldu.

Bunca yaşanan süreç sonrasında her şey geride kaldı mı? Borsada düzeltme bitti mi?

Bu sorulara cevap vermenin en iyi yolu olarak eldeki verilerle sürecin artı ve eksilerini ele almak gerekiyor.

1- Teknik olarak çok önemli olan 4480 seviyesindeki düzeltme kanalı alt noktası görüldü.

2- Dünkü yazımda belirttiğim endeksin FK olarak her zaman çalıştığını düşündüğüm temel olarak önemli ucuz bölgeye gelindi.

3- Borsanın üst üste düşüşleri sonrası önemli şirketler uzun zaman sonra geri alımlar açıkladı.

4- Borsa İstanbul tarafından ilave tedbirler açıklandı.

5- Teknik olarak önemli bir düzeltme patern hedefi görüldü. ( İlerleyen günlerde teyide muhtaç)

6- Uzun düşüşler sonrası ilk ciddi tepki yükselişi oldu.

7- Düşüş sürecinden daha yüksek miktarda bugün işlem hacmi gerçekleşti.

Yukarıda maddeler halinde sıraladığım başlıca konular, ilerleyen günler için umut veren faktörlerdir.

Ancak sürecin geride kaldığını söyleyebilmemiz için bazı teknik bölgelerin üzerinde kapanışların gerçekleşmesi gerekmektedir.

Borsada yarın bizleri neler bekliyor? 02 Şubat 2023 HABERLER, Gündemdekiler, Şirket Haberleri, Traderkng, YAZARLAR Rota Borsa

Yukarıdaki grafikte kırmızı dörtgen bölge, 12 ocakta test edilen 4600 seviyesinden sonra bu sabah 4600 görülerek 4870 e kadar tepkinin gerçekleştiği ve o sırada yatırımcıların ikili dip formasyonu çalıştığını düşündüğü bölgedir. 4870 den sonra çok sert satışlarla 4480 görülmesine rağmen 4752 kapanış gerçekleşti ve 4600 seviyesinin üzerinde kapanışın gerçekleşmesi önemliydi. Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim yatırımcıların çoğunun gördüğü teknik formasyonlar borsamızda çalışıyor gibi yapılıp ardından tuzaklama için kullanılan önemli bir teknik yöntemdir. Bugün de bu durumun yaşandığını görüyoruz. Sonuç olarak bundan sonraki süreçte 4600 bölgesinin altında bir fiyatlamanın grafik yapısını tekrar bozacağını söyleyebiliriz.

Borsada yarın bizleri neler bekliyor? 02 Şubat 2023 HABERLER, Gündemdekiler, Şirket Haberleri, Traderkng, YAZARLAR Rota Borsa

Tüm düşüş süreci boyunca üzerinde saatlik kapanış dahi yapılamayan 20 saatlik kırmızı ortalama direnç olarak çalışırken yarın sabah 4800 seviyesinde olacak ve her saat itibariyle bu değer, zamansallıkla bir miktar geriye gelecek. Bu ortalama üzerindeki saatlik kapanışların başlaması teknik olarak önemli olacaktır. Aynı zamanda 5560 dan bu yana yeşil düşüş trendi de 4940 seviyesinde bulunmaktadır. Aynı şekilde bu trendin de zamansallıkla her saat geriye çekileceğini belirtmek isterim. Bu iki önemli teknik dirençlerin üzerinde saatlik kapanışlar olmadıkça ilerleyen dönemler için daha olumlu şeyler konuşulması için erken olacaktır.

Teknik olarak durum bu şekilde olmakla beraber temel olarak bir çok Bist30 hissesinin ciddi seviyede ucuzladığını, endeks FK bazlı olarak endeksin bugün çok ucuz bölgeye geldiğini de tekrar hatırlatmak istiyorum. Yarının cuma olması ve ülkemiz borsasında hafta sonu riskinin yatırımcılar tarafından önemli görülmesi nedeniyle Bist100 endeksinin yarın kazasız belasız atlatılması, önümüzdeki hafta olumlu şeyler konuşabilmemiz için önemli olacaktır.

Traderkng

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Rota Borsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!