-->
USD32,22
EURO34,94
GBP41,09
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
Petrol82,09
GR. ALTIN2.418,50
BTC69.127,53
ETH3.764,93

Borsa İstanbul’dan vade sonu uyarısı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa İstanbul A.Ş. tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan bildirimde Son İşlem Günü ve Vade Sonu Uyarısı hakkında açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

“Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında (VİOP) işlem gören ve standart vade ayı Mart 2023 olan ekli sözleşmeler 31 Mart 2023 normal seansgün sonunda itfa olacaktır

Söz konusu işlem günü normal seans sonunda sözleşmelerdeki açık pozisyonlar ekli tabloda belirtilen yöntem ile uzlaştırılacak ve kapatılacaktır. 

Nakdi uzlaşmalı vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinde kar ve zararlar otomatik olarak hesaplara yansıtılacaktır. 

Fiziki teslimatlı vadeli işlem sözleşmelerinde açık pozisyonlar, ilgili dayanak varlıkta borç/alacak kayıtları oluşturularak kapatılacaktır. 

Fiziki teslimatlı opsiyon sözleşmelerinde karda olan opsiyonlar otomatik kullanıma konu olacak olup; hak kullanımı istenmeyen karda opsiyonlar veya hak kullanımı istenen başabaşta ve zararda opsiyonlar için talimat verilmesi gerekmektedir. Kullanıma konu olan fiziki teslimatlı opsiyon sözleşmelerinde açık pozisyonlar, ilgili dayanak varlıkta borç/alacak kayıtları oluşturularak kapatılacaktır. 

Yeni açılacak standart vade ayına sahip sözleşmeler 3 Nisan 2023 gününden itibaren işlem görmeye başlayacaktır. İşleme kapatılacak ve yeni işleme açılacak tüm vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerine ilişkin detaylı bilgiye https://www.borsaistanbul.com/tr/sayfa/310/veriler-vadeli-islem-ve-opsiyon-piyasasi ve http://connect.borsaistanbul.com sayfalarındaki 3 Nisan 2023 tarihli Mevcut Sözleşmeler ve Sözleşme Değişiklik Dosyası adlı raporlardan erişilebilecektir.”

Borsa İstanbul'dan vade sonu uyarısı HABERLER, Gündemdekiler, Piyasa Haberleri Rota Borsa
Borsa İstanbul'dan vade sonu uyarısı HABERLER, Gündemdekiler, Piyasa Haberleri Rota Borsa

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir