USD28,98
EURO31,21
GBP36,39
EURO/USD1,08
BIST7.913,76
Petrol75,65
GR. ALTIN1.866,59
BTC43.921,55
ETH2.352,22

Big Chefs hisse neden alamıyorum? BIGCH tavanda bekleyen lot sayısı

featured

Big Chefs tavanda bekleyen lot sayısı

BIGCH ikinci işlem gününe %8’lere varan sert düşüş ile devam ediyor. Bu durumda hisse tavan olmadığı için tavanda bekleyen herhangi bir emir de söz konusu değildir.

Son dönemde halka arzlara rekor talepler geliyor. Halka arzlarda istediği sayıda hisse alamayan yatırımcılar ise hisseler borsada işlem görmeye başladıktan sonra tavan olan hisseleri almak için emir giriyor fakat emirleri gerçekleşmiyor. Büyük Şefler Gıda Turizm Tekstil Danışmanlık Organizasyon Eğitim San. ve Tic. A.Ş. (BIGCH) halka arzı için tavana alış yazan yatırımcılar hisseyi neden alamadığını merak ediyor. Peki Big Chefs hisse neden alınmıyor? BIGCH neden alamıyorum? Tavanda bekleyen lot sayısı nedir? İşte cevaplar…

BIGCH neden alınmıyor?

Bir hissenin fiyatı, gün içinde hissede alıcı ve satıcıların dengesine göre oluşur. Yeni halka arz olan hisselerde alıcılar çok güçlü ve istekli, satıcılar ise az olunca fiyat %10 marj limiti olan fiyatta dengelenir ve hisse tavan olur. Tavan olan hissede alıcıların tavandan almak istedikleri lot sayıları tavana alış olarak girilir. satıcıların satmak istediği lot miktarı tavanda bekleyen emir miktarından düşük olduğu sürece hisse tavan olur.

Örneğin bir hisse güne tavanda 10 milyon lot alış emri ile başlamış olsun. 10 milyon lotluk tavanın bozulması için ya 10 milyon lot satış olmalı, ya da alıcılar emirlerini iptal etmelidir. Yatırımcıların gün içinde almak için yazdıkları emir, bu 10 milyon lotun arkasında sıraya girdiği için ve hissede az miktarda satış olup tavan bozulmadığı için alış emri gerçekleşmez. Rakamlar temsilidir.

Bazı yatırımcılar gün kapanışında hemen emir girmelerine rağmen ertesi gün neden tavandan alış yapamadıklarını da merak eder. Bunun sebebi borsada uygulanan kolokasyon uygulamasıdır. Kolokasyon kurumların özel müşterilerine sunduğu ve emirlerin daha hızlı iletilmesini sağlayan bir sistem ve oldukça maliyetli bir uygulamadır.

2023 halka arz takvimi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir