USD33,04
EURO35,99
GBP42,99
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
Petrol85,27
GR. ALTIN2.559,84
BTC59.930,70
ETH3.193,92

Astor Enerji’den (ASTOR) dev yatırım hakkında açıklama!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Astor Enerji’den Ankara ili Sincan ilçesinde bulunan arsa üzerinde hayata geçirilecek olan yatırımlar hakkında önemli bir açıklama geldi. Astor Enerji A.Ş. (ASTOR) tarafından 26 haziran 2024 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan bildirimde yeni yatırımlar hakkında açıklama yapıldı.

Astor Enerji ve Kontrolmatik arasında dev sözleşme! HABERLER, Gündemdekiler, Şirket Haberleri Rota Borsa

Açıklamada Ankara ili Sincan ilçesinde bulunan Ankara Sanayi Odası 2. ve 3. Organize Sanayi Bölgesi ilave alanı sınırları içerisinde şirketimize tahsis edilen (228.659,76 m2) arsa üzerinde anahtarlama ürünleri üretim kapasitesinin artırılmasının yanı sıra diğer yeni ürünlerin üretim altyapı kapasitesini hazırlamak için 70.000 m2 oturum alanında 100.000 m2 kapalı alana sahip üretim tesisine ilişkin fabrika inşaatının projelendirilmesi ve yapımına yönelik çalışmaların sürdüğü belirtildi. 2025 yılı ilk çeyreğinde üretime geçmesi hedeflenen tesisin tamamlanması ile birlikte “Anahtarlama Ürünleri” üretim kapasitesinin %100 oranında arttırılması sağlanacağı gibi yeni ürün çeşitleri imalatı yapılabilecek. Mevcut fabrika altyapısı tamamen transformatör üretimine ayrılacak ve transformatör üretim kapasitesinin de yapılacak kapasite artırımı yatırımları ile yine %100 oranında artırılması sağlanacak. Bununla birlikte yeni tahsis edilen alan üzerinde, dağıtım ve güç transformatörleri üretimlerimizin ana girdilerinden olan bakır ve alüminyum iletken üretim tesisi yatırımı yapılması kararı alınmıştır. Yaklaşık 50 milyon USD tutarında makine, sistem ve ekipman kurulumu planlanan yatırımın 2025 yılı sonunda devreye alınması planlanıyor.

23.08.2023 tarihli KAP duyurumuzda belirtilen Ankara ili Sincan ilçesinde bulunan Ankara Sanayi Odası 2. ve 3. Organize Sanayi Bölgesi ilave alanı sınırları içerisinde şirketimize tahsis edilen (228.659,76 m2) arsaya ilişkin parselasyon çalışmaları tamamlanmış, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) tarafından yürütülen altyapı çalışmaları devam etmektedir.

Söz konusu arsa üzerinde; Anahtarlama ürünleri üretim kapasitesinin artırılmasının yanı sıra diğer yeni ürünlerin üretim altyapı kapasitesini hazırlamak için 70.000 m2 oturum alanında 100.000 m2 kapalı alana sahip üretim tesisine ilişkin fabrika inşaatının projelendirilmesi ve yapımına yönelik çalışmalar sürmektedir. 2025 yılı ilk çeyreğinde üretime geçmesi hedeflenen tesisin tamamlanması ile birlikte “Anahtarlama Ürünleri” üretim kapasitesinin %100 oranında arttırılması sağlanacağı gibi yeni ürün çeşitleri imalatı yapılabilecektir. Mevcut fabrika altyapısı tamamen transformatör üretimine ayrılacak ve transformatör üretim kapasitesinin de yapılacak kapasite artırımı yatırımları ile yine %100 oranında artırılması sağlanacaktır.

Bununla birlikte yeni tahsis edilen alan üzerinde, dağıtım ve güç transformatörleri üretimlerimizin ana girdilerinden olan bakır ve alüminyum iletken üretim tesisi yatırımı yapılması kararı alınmıştır. Yaklaşık 50 milyon USD tutarında makine, sistem ve ekipman kurulumu planlanan yatırımın 2025 yılı sonunda devreye alınması planlanmaktadır. Yatırımın tamamlanması ile yıllık yaklaşık 12.000 ton emaye ve kağıt kaplı yuvarlak ve yassı bakır ve alüminyum iletken üretiminin yanı sıra CTC (Continuously Transposed Conductors) bakır iletken üretimi gerçekleştirilecektir. Söz konusu yatırım ile girdi maliyetlerinin azaltılması, kârlılığın arttırılması ve tedarik zincirinde muhtemel aksaklıkların giderilmesi sağlanacaktır.

Yatırım aşamaları ile ilgili gelişmeler konusunda gerekli bilgilendirmeler ayrıca yapılacaktır.

Kamuoyu ve yatırımcılarımızın bilgilerine sunarız.

Saygılarımızla,

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Popüler Haberler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir