USD33,02
EURO35,99
GBP42,95
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
Petrol84,69
GR. ALTIN2.582,00
BTC64.807,35
ETH3.464,91

Akfen Yenilenebilir Enerji’den (AKFYE) yeni şirket kararı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş (AKFYE) tarafından 27 Mart 2024 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirimde Romanya’da enerji projeleri geliştirmek amacıyla şirket kurulması hakkında açıklama yapıldı.

Akfen Yenilenebilir Enerji'den (AKFYE) yeni şirket kararı! HABERLER, Gündemdekiler, Şirket Haberleri Rota Borsa

Açıklamada Romanya’da enerji alanında olası projelerin geliştirilmesi amacıyla, Romanya’da inşaat hizmetleri sunan bir firma olan DEVVIS SERVICES S.R.L şirketi ile birlikte, 200 RON (Rumen Leyi) (yaklaşık 50 Euro) başlangıç sermayeli, Romanya merkezli bir şirket kurulmasına karar verildiği belirtilerek şu ifadeler kullanıldı;

Şirketimiz Yönetim Kurulunun 27.03.2024 tarihli toplantısında, Romanya’da enerji alanında olası projelerin geliştirilmesi amacıyla, Romanya’da inşaat hizmetleri sunan bir firma olan DEVVIS SERVICES S.R.L şirketi ile birlikte, 200 RON (Rumen Leyi) (yaklaşık 50 Euro) başlangıç sermayeli, Romanya merkezli bir şirket kurulmasına ve Şirketimizin söz konusu şirkete %85 oranla kurucu ortak olarak iştirak etmesine karar verilmiştir. Kurulacak söz konusu şirketin sermayesinin %15’lik kısmı ise DEVVIS SERVICES S.R.L tarafından karşılanacak olup, şirket kuruluşu yasal süreci çerçevesinde gerçekleştirilecektir.

Söz konusu şirketin kurulmasını takiben, ilk aşamada anılan şirket bünyesinde yaklaşık 10 MW güneş santrali projesi (“Proje”) geliştirilmesi planlanmakta olup, nihai yatırımın gerçekleştirilmesi, izin sürecinin tamamlanması sonrasında, ilgili yatırım dönemindeki piyasa koşullarına ve Şirketimizin Yatırım Komitesi’nin vereceği karara göre değerlendirilecektir. 10 MW kurulu güce sahip bir güneş santralinin maliyetinin, mevcut piyasa koşullarında yaklaşık 6,5 milyon Euro seviyesinde olacağı tahmin edilmektedir.

Diğer taraftan, Proje ön geliştirmesi ve hazırlıkları için yaklaşık 150.000 EURO’luk bir bütçe öngörülmekte olup yatırım kararı alınması öncesinde yapılacak proje ön geliştirme hazırlıkları özkaynak ile finanse edilecektir. 

Kamuoyunun bilgilerine sunarız.       

İşbu açıklamamızın İngilizce çevirisi ekte yer almakta olup, açıklama metinlerinde herhangi bir farklılık olması durumunda, Türkçe açıklama esas kabul edilecektir.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Popüler Haberler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir