USD32,52
EURO34,82
GBP40,50
EURO/USD1,07
BIST9.694,65
Petrol88,09
GR. ALTIN2.426,33
BTC66.033,28
ETH3.243,27

Akbank halka arz gözükmüyor | Akbank halka arz nasıl alınır?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa İstanbul’da halka arz furyası hız kesmeden devam ediyor. Şirketler art arda halka arz başvurusu yapmaya devam ederken, halka arzlara katılan yatırımcı sayısı 1,8 milyonu aşmış durumda. SPK son haftalarda üst üste halka arz onayları yayınladı. Halka arzlara Akbank, Ak Yatırım ve Akbank Mobil üzerinden katılmak isteyen yatırımcılar kimi durumlarda halka arzın görünmemesi sorunu ile karşılaştıklarını söylüyor. Bu yazımızda; Akbank halka talep girişi nasıl yapılır? Akbank halka arz neden gözükmüyor? Akbank Mobil halka arz neden görünmüyor? Akbank halka arz ne zaman hesaba geçer? Akbank Mobil halka arz nasıl alınır? Gibi sorulara cevap arayacağız.

Akbank Mobil halka arz görünmüyor

Borsa yatırımcılarının en çok tercih ettikleri kurum ve uygulamalardan biri Akbank ve Akbank Mobil’dir. Yatırımcılar halka arzların bazılarında halka arz olacak hisseyi göremediklerini belirtmektedir. Bu durumun birkaç farklı sebebi olabilir.

Birinci sebep, bankanın halka arzda konsorsiyum üyesi olmaması olabilir. Akbank halka arzlarda genellikle konsorsiyum üyesi olarak yer alır ancak katılmadığı halka arzlar da olabilmektedir. Akbank’ın halka arzda konsorsiyum üyesi olup olmadığını Rotaborsa üzerinden yayınlanan halka arz haberlerini takip ederek öğrenebilirsiniz.

Akbank halka arz talep girişi

İkinci olarak halka arzlarda dağıtım yöntemleri değişiklik gösterebilir. Bazı halka arzlar borsada satış ve tamamen eşit dağıtım yöntemi ile talep toplar. Bu tür halka arzlarda yatırımcılar normal hisse alır gibi hisse kodunu seçerek İKG seçeneği ile birlikte talep yapmalıdır. Bazı halka arzlar ise yalnızca bireysel yatırımcılara eşit dağıtım kullanır. Bu tür halka arzlarda yatırımcılar normal hisse alır gibi değil, uygulama ya da web sitesinin “halka arz” sekmesini seçerek talep girişlerini gerçekleştirmelidir.

Akbank halka arz göremiyorum | Akbank halka arz saatleri

Halka arzlarda talep girişi için belirlenen saatler bulunmaktadır. Tamamen eşit halka arzlarda talep girişleri saat 10.00-13.00 arasında yapılabilir. Bireysel yatırımcılara eşit halka arzlarda ise genellikle saat 09.00-17.00 saatleri arasında talep girişi yapılabilir. Halka arzın görüneme sebeplerinden biri de bu yatırımcıların talep giriş saatleri dışında işlem yapmak istemeleri olabilmektedir. Yatırımcıların halka arzlar için talep giriş saatlerini kurumlardan teyit etmeleri önemlidir.

Halka arz portföyde gözükmüyor. Halka arz ne zaman hesaba geçer?

Halka arzlarda, halka arzı gerçekleştiren kurumun talep toplama sonrası halka arz sonuçlarını açıklamak için 2 iş günü süresi olur ancak kurumlar genellikle ilk iş gününde sonuçları açıklar. Hisselerin ve lotların hesaba geçme süresi ise kurumdan kuruma farklılık gösterebilir. Akbank ya da Akbank Mobil üzerinden yapılan taleplerde hisseler ve lotlar genellikle halka arzın işleme başlayacağı tarihten 1 ya da 2 gün önce hesaplarda görünmeye başlar.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi twitter hesabını takip etmek için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Akbank mobilde arama çubuğuna halka arz yazıldığında çıkıyor

    Cevapla