USD32,52
EURO34,82
GBP40,50
EURO/USD1,07
BIST9.694,65
Petrol88,09
GR. ALTIN2.426,33
BTC66.033,28
ETH3.243,27

1 yılda kaç kez temettü verilir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa İstanbul’da yatırım yapmayı tercih eden tasarruf sahiplerinin en çok ilgi gösterdiği konulardan biri şüphesiz temettü yatırımcılığı. Peki 1 yılda kaç defa temettü verilir? Bir şirket yılda kaç kez temettü öder? Bu yazımızda bu sorulara cevap arayacağız.

1 yılda kaç kez temettü verilir? MAKALELER, Borsa Makaleleri Rota Borsa

1 yılda kaç defa temettü verilir?

Halka açık şirketler yıllık bilançolarının açıklanmasının ardından, Yönetim Kurulu toplantılarında kâr payı dağıtımına yönelik karar alarak kamuya açıklar. Şirketler genellikle yılda bir kez temettü ödemesi yapar ancak bazı şirketler yıl içinde ilave temettü ya da temettü avansı kararları alabilmektedir. Temettü ödemelerini taksitle yapma kararı alan şirketler de mevcuttur. Bu tür kararlarda yatırımcılara taksit sayısı kadar sayıda temettü ödemesi yapılır.

Temettü aylık mı yıllık mı?

Temettü ödemeleri şirketlerin bir takvim yılında elde ettikleri kâr üzerinden yatırımcılara nakit olarak yapılır. Bazı şirketler sene içinde nakit durumuna göre temettü avansı ya da ek temettü gibi kararlar alıyor olsa da, temettü ödemeleri genel olarak yıllıktır.

Temettü nedir, nasıl alınır?

Temettü konusunda genel bir bilgilendirme için temettü içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

2023 temettü veren hisseler

2023 yılında temettü ödemesi yapan ve yapacak olan tüm şirketler ve temettü detayları için aşağıdaki haber içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Rota Borsa sosyal medya hesaplarını takip etmek için aşağıdaki linklere tıklayınız!

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa resmi twitter hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa instagram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa telegram hesabını takip etmek için tıklayınız.

Borsa ve halka arzlar ile ilgili gelişmeleri en hızlı şekilde öğrenmek ve Rotaborsa facebook hesabını takip etmek için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir